8. srpna 2008 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dráhy viní z tragédie stavební firmu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 376Diskuse
Letecký pohled na místo, kde narazil rychlík Eurocity do zříceného silničního mostu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecký pohled na místo, kde narazil rychlík Eurocity do zříceného silničního mostu | foto: ČTK

STUDÉNKA  Sedm mrtvých. Takový je aktuální počet obětí železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. Šest cestujících zemřelo na místě, sedmý v nemocnici. Rychlík Eurocity mířící z Krakova do Prahy narazil do silničního mostu, který se těsně před ním zřítil. Zraněných je 67 cestujících, z toho 12 těžce. České dráhy z nehody viní stavební firmu, která most rekonstruovala.

Těsně před rychlíkem se zřítil právě opravovaný silniční most

Údaje o počtu zraněných se liší. Podle mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáše Humpla bylo v nemocnicích ošetřeno 65 lidí, podle policie o dva více. Mezi zraněnými je také 11 Poláků, dva Francouzi a dva Slováci.

Celkem zemřelo pět žen a dva muži. Jedna z obětí byla polské národnosti. Sedmá oběť zemřela odpoledne v novojičínské nemocnici. "Bylo to mladý muž z Ukrajiny," uvedla mluvčí nemocnice Simona Součková.Původní odhady hovořily o deseti mrtvých a stovce zraněných. Škoda je 136 milionů korun, řekl mluvčí ČD Ondřej Kubala. Místo nehody navštívil i premiér Mirek Topolánek, jeho polský kolega Donald Tusk, český vicepremiér Jiří Čunek a ministr dopravy Aleš Řebíček.

KRIZOVÁ LINKA
Příbuzní cestujících z havarovaného vlaku mohou volat na čísla:
+420 974 723 201
+420 974 723 202

Nemocnice už mají dostatek krve
Ostravská nemocnice se potýkala s nedostatkem krve pro zraněné. Zdejšímu krevní centru se rychle tenčily zásoby skupiny O minus a A minus, ale dárci zareagovali rychle, a krevnímu centru tak krev již nechybí.

"Strojvedoucí viděl, že při průjezdu stanicí rychlostí cca 135 km/h se před ním zhoupla mostní konstrukce a začala padat, použil tedy rychlobrzdu a schoval se ve strojovně," řekl Lidovkám.cz Radek Joklík z Českých drah. Dodal, že nárazem se zcela zdemolovala lokomotiva a čtyři vagony. Strojvůdce a všichni z vlakového personálu nehodu přežili. "Dvě průvodčí utrpěly šok," uvedl Joklík.

Poslechněte si: Mluvčí: Strojvůdce se zachoval nejlépe jak mohl

Nehoda se stala okolo 10:30. Vlak byl plný lidí, kteří mířili na pražský koncert britské metalové kapely Iron Maiden. Vlak měl mít navíc zpoždění asi deset minut.

 

Poslechněte si
: Policejní mluvčí popisuje situaci na místě

ČD: Vlakové neštěstí zavinila stavební firma
Silniční most přes železniční trať opravoval Moravskoslezský kraj, který je jeho vlastníkem. Hlavním dodavatelem stavebních prací na silničním mostě je Společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava.  

Podle Českých drah může za vlakové neštěstí firma, která most rekonstruovala. O stavebních pracích totiž podle železnice nikoho neinformovala. „Za normálních okolností by zde byla omezena rychlost,” řekl mluvčí ČD Jiří Kubala.

Letecký pohled na místo, kde narazil rychlík Eurocity do zříceného silničního mostu

Stavební firma je celou událostí zdrcena. „Chci v tuto chvíli jménem svým i všech našich zaměstnanců vyjádřit hlubokou soustrast příbuzným a blízkým všech obětí nehody a upřímnou lítost nad utrpením zraněných,” řekl generální ředitel společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava Tomáš Vítek, který byl na místě neštěstí.

Uvozovky dolníO stavebních pracích jsme nevěděli. Za normálních okolností by zde byla omezena rychlost.Uvozovky horní

K nehodě podle něj došlo při přípravě na zasunutí ocelové mostní konstrukce. Podle prvních zjištění mohla být příčinou uvolnění porucha na sbíhacím zařízení (lisech). Přesné příčiny jsou zatím ale stále předmětem šetření.

„V tuto chvíli společně s vyšetřovateli policie a drážní inspekce a se zástupci subdodavatele stále zjišťujeme, proč přesně k pádu mostní konstrukce do kolejiště došlo,” uvedl mluvčí společnosti Dan Šabík v tiskovém prohlášení.

Práce na mostě prováděla také subdodavatelská firma Bögl & Krýsl. "Neměli jsme žádné informace o tom, že by oprava mostu mohla jakkoli ovlivnit či ohrozit vlakovou dopravu," řekl Radek Joklík z Českých drah.

místo nehody

místo železniční nehody u Studénky

Trať z Přerova do Ostravy je uzavřena
Nehoda zastavila provoz na hlavní železniční trati z Přerova do Ostravy. Podle Joklíka nelze odhadnout, jak dlouho bude trať uzavřena. Zatím budou vlaky jedoucí na Slovensko odkloněny přes Horní Lideč a spoje do Polska přes Valašské Meziříčí. "Každopádně budou obrovská zpoždění," řekl Joklík.
Cestující z rychlíku EuroCity, který havaroval ve Studénce na Novojičínsku, čekají na náhradní spoj.
Vlaky do Ostravy budou končit před místem nehody, zatím není zcela jasné ve které stanici. Cestující se budou moci do cílové stanice dopravit náhradními autobusy. Poslouží i lidem jedoucím po trase nehody z Ostravy. České dráhy zatím nezjišťují materiální škody, nyní se zaměřují na vyprošťování a odvoz zraněných.


Nejtragičtější železniční nehody v ČR

118 obětí
- 11. listopadu 1960 - Srážka osobního vlaku s plně obsazeným motorovým vlakem mezi Stéblovou a Čeperkou na Pardubicku. Dosud největší železniční neštěstí v historii českých zemí.

103 obětí - 24. prosince 1953 - Srážka rychlíku a osobního vlaku u stanice Šakvice na trati Brno-Břeclav.

34 obětí - 21. prosince 1950 - U Podivína na Břeclavsku se na přejezdu srazil rychlík s autobusem ČSAD.

31 obětí - 11. prosince 1970 - Srážka expresu s vykolejenými vagony u stanice Řikonín u Tišnova na Brněnsku.

23 obětí - 28. července 1969 - Srážka osobního vlaku s autobusem ČSAD na chráněném železničním přejezdu v obci Bezděčín u Mladé Boleslavi.

19 obětí - 24. června 1995 - Osobní motorový jednovagonový vlak se srazil se čtyřmi nákladními vagony u obce Krouna na trati mezi Poličkou a Skutčí na Chrudimsku.

14 obětí - 21. září 1965 - Srážka nákladního vlaku s osobním vlakem na zastávce Praha-Hloubětín.

14 obětí - 25. srpna 1990 - Osobní vlak se střetl s manipulační soupravou u obce Spálov na Semilsku.

11 obětí - 23. února 1970 - Nedaleko Valašského Meziříčí se srazil osobní vlak s lokomotivou.

6 obětí (podle prvních odhadů) - 8. srpna 2008 - Nehoda rychlíku EuroCity u Studénky na Novojičínsku: souprava vrazila do zříceného silničního mostu a trosky zasáhly dva osobní vagony.
Zdroj: ČTK

Lidovky.cz
  • 376Diskuse

BMW Řada 6 3,0 640d Gran...
BMW Řada 6 3,0 640d Gran...

r.v. 2012, naj. 91 000 km, diesel
999 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz