Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Drama až do konce. Přesto Sparta uhlídala postup

PALERMO/PRAHA Poprvé od senzační jízdy Slavie Ligou mistrů v sezoně 2007/2008 má český fotbal jistého zástupce v jarní části evropských pohárů. Tentokrát jím bude pražská Sparta, která ve včerejším utkání plném penalt a nečekaných gólů remizovala 2:2 s italským Palermem a slaví postup do vyřazovací fáze Evropské ligy.

Začátek zápasu přitom žádné drama nesliboval a nesl se ve vlažném duchu. Ani domácí Palermo, které přišel podpořit jen zlomek obvyklého počtu fanoušků, nebylo nebezpečné. Jenže ve 23. minutě přišla nenápadná dělovka Nicoly Rigoniho, která si našla skulinu mezi několika bránícími sparťany. Zapadla přesně k tyči, protože ji brankář Jaromír Blažek přes hradbu spoluhráčů ani neviděl.

V tu chvíli se postupové šance Sparty hodně zkomplikovaly. Kdyby se sicilským klubem prohrála, musela by za dva týdny porazit favorita skupiny CSKA Moskva nebo doufat, že Palermo neporazí outsidera ze švýcarského Lausanne. Ani jedna z možností nebyla pro Letenské příliš optimistická.

Svěřenci trenéra Jozefa Chovance si ale mohli na chvíli oddechnout na začátku druhého poločasu. Stoper Palerma Dorin Goian ve vápně fauloval útočníka Bonyho Wilfrieda, dostal druhou žlutou kartu, odebral se předčasně do kabin a rozhodčí nařídil penaltu. S tou si Jiří Kladrubský v pohodě poradil.

Jenže zápletka se znovu vyhrotila, když záložník Kamil Vacek napodobil osm minut starý prohřešek italského hráče. Další penalta! Ani Mauricio Pinilla se přízemní střelou k tyči nemýlil a Sparta znovu prohrávala. Definitivní klid přinesl o chvíli později Juraj Kucka, jenž si vyskočil na Vackův centr a trknul míč do sítě. Parádní gól oslavil efektním saltem. Letenští se pak o důležitý výsledek báli stejně jako při zářijovém vítězství s Palermem 3:2. Sok ale nedokázal velký tlak využít. Letenští proto mohli slavit postup, i když je za čtrnáct dní čeká ještě domácí zápas s CSKA Moskva. Ten už na jejich umístění v tabulce skupiny F ale nic nezmění. Ruský velkoklub totiž rozstřílel švýcarské Lausanne 5:1 i díky dvěma trefám českého útočníka Tomáše Necida a jeho suverénní vedení už nemůže nikdo ohrozit.