Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Drama Hilgertové a její spasení

Česko

ŽELIV Tak přeci jen se Štěpánka Hilgertová na poslední chvíli vklínila do reprezentace. Ke spáse jí o víkendu pomohla na umělém kanálu v Želivi dvě třetí místa v závěrečných nominačních závodech vodních slalomářů pro mistrovství světa a seriál Světového poháru.

„Prožila jsem nejsložitější a nejnervóznější nominaci v životě,“ připustila. Čímž měla na mysli posledních 21 let, kdy se v kajaku vozí v reprezentačních barvách.

Dvojnásobné olympijské vítězce se dosud nestalo, že by nezvítězila ani v jednom ze čtyř nominačních závodů. Až letos. V jednačtyřiceti letech.

Mámu by musel týden utěšovat „Nejhorší chvíle jsem prožívala v sobotu,“ ulevila si. „Sice jsem ulovila třetí místo, ale cítila jsem, že horší jízdy jsem letos zatím nepředvedla. Až se mi mihla hlavou myšlenka, jestli mě vůbec takovéhle ježdění ještě přináší radost.“

Hilgertová řekla, že její nominační martyrium souviselo i s trápícím se synem Lubošem. Žhavý adept na jeden ze tří reprezentačních kajaků se totiž až do včerejška ani jednou neprodral do finálové desítky. Až v neděli prolomil prokletí Hilgertů a skončil třetí.

„Nevím, co se to letos s námi děje,“ kroutil hlavou Hilgert junior. „Všiml jsem si, že je máma nervózní i ze mě. Hlavně, že situaci zvládla, vždyť bych jí musel nejméně týden utěšovat...“ „Štěpána byla zvyklá jezdit nominační závody z prvního, druhého místa, teď proto asi trochu znejistěla,“ soudil šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera.

Nominaci ovládly tři lodě z olympiády v Pekingu - kanoista Stanislav Ježek, stříbrní z Číny deblkanoisté Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek a kajakář Vavřinec Hradílek. Shodně kralovali ve třech závodech ze čtyř.

Stejnou bilancí se mohla poprvé v životě pochlubit i pětatřicetiletá Irena Pavelková, momentálně první dáma českého vodního slalomu. Jako jednička se ale prý zatím necítí, přestože Hilgertovou pokaždé porazila.

„Povedl se mi úvodní závod a to se pak jinak závodí,“ lebedila si. „Navzdory téhle kvalifikaci za jedničku pořád považuju Štěpánu.“

Na poslední chvíli si včera nominaci zajistili i bývalí mistři světa a olympijští medailisté Marek Jiras - Tomáš Máder, kteří zvažují, že letos ukončí kariéru.

O zajímavou kuriozitu se postarala kajakářka Marie Řihošková. Přestože včerejší závod pokazila, do reprezentace se vešla a navíc si vyjela nominaci i v nové kategorii C1 ženy. Na startu této značně problematické disciplíny se však objevily pouze tři ženy...

Výsledky: Sobota i neděle - ženy K1: 1. Pavelková. Muži - K1: 1. Hradílek. C1: 1. Ježek C2: 1. Volf - Štěpánek. Složení reprezentace - ženy K1: Pavelková, Řihošková, Hilgertová. C1: Kašparová, Řihošková, Hošková. Muži - K1: Hradílek, Pišvejc, Buchtel. C1: Ježek, Indruch, Mašek, C2: Volf - Štěpánek, Jiras - Máder, Pospíšil - Mrůzek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!