Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Dříve zelený úřad rychle mění barvu

Česko

Bursík a Drobil, protipóly životního prostředí. Nevítané jádro se vrací, solární boom najednou vadí

PRAHA Jeden obviňuje toho druhého, že ochranu životního prostředí pojal ideologicky. Druhý tvrdí, že ten první je nekompetentní a příroda v Česku kvůli němu může v následujících letech utrpět výrazné škody.

Ekolog Martin Bursík vybudoval z ministerstva životního prostředí obávaný úřad pro domácí firmy a podnikatele. Tvrdě prosazoval limity a následné sankce za znečišťování ovzduší, bojoval proti dostavbě Temelína.

Ekonom Pavel Drobil měl ambici stát se v novém kabinetu premiéra Petra Nečase ministrem průmyslu a obchodu. „Jsem připraven dýchat za český průmysl,“ tvrdil Drobil před volbami. Boj o posty v rámci koaličních vyjednávání nakonec vyústil v Drobilovu paradoxní nominaci na pozici ministra pro životní prostředí. Drobil následně svoje krédo upravil. „Budu dýchat za český průmysl, ale na druhé straně ho donutím, aby dýchal tak, abychom mohli dýchat i my ostatní.“ Drobilovo salto mortale Drobilův příchod do čela ministerstva životního prostředí vyvolal rozruch. Prakticky z hodiny na hodinu se směřování ministerstva otočilo o 180 stupňů. Drobil začal prosazovat to, proti čemu resort dosud brojil - tedy dostavbu jaderné elektrárny Temelín. A naopak, nový ministr začal brojit proti tomu, co jeho předchůdci prosazovali - například proti další výstavbě solárních a větrných elektráren.

„Ministerstvo nesmí být nepřítelem průmyslu. Jsme průmyslová země a je v našem zájmu průmysl podporovat,“ vyhlásil opakovaně Drobil. Bursík ale obvinění, že diskriminoval český průmysl, odmítá. „Z mého pohledu jsou to všechno jenom politologické řečičky. On může pro průmysl udělat to, že změkčí ekologickou legislativu. Nechá průmysl produkovat více emisí. Ale to se projeví snížením konkurenceschopnosti českých firem ve světě,“ tvrdí Bursík.

Za konkurenceschopnost domácích firem hodlá bojovat i Drobil. Tvrdí však, že tam, kde to nesníží konkurenceschopnost, bude od domácích firem požadovat zavádění moderních technologií. Avšak uvádí, že nadměrná environmentální legislativa konkurenční pozici českých firem znevýhodňuje. „Vytáhl jsem si na ministerstvu analýzu, která se týkala devíti tisíc podnikatelských subjektů v republice. Z ní vyplynulo, že tři procenta z těchto podniků vyprodukují 80 procent emisí,“ uvedl Drobil. Chce proto ulevit malým a středním podnikům a v regulaci emisí zohlednit množství vypouštěných emisí.

Bursík: Je to amatér S tím ale Bursík nesouhlasí. „Nejde o to, kolik objemu emisí kdo vyprodukuje, ale o jaké typy znečišťujících látek se jedná. Tenhle detail již panu ministrovi utekl,“ rýpl si do nového ministra Bursík. Svého nástupce zároveň obvinil z nekompetentnosti. „Ministr Drobil není v otázce životního prostředí expert. Neorientuje se v oblasti,“ tvrdí Bursík. Říká, že coby expert Drobil uspět nemůže, a prostor k vyniknutí nebude mít ani coby manažer.

„Peníze v resortu už má. Nikdy na ministerstvu nebylo víc peněz. Vyjednali jsme operační programy za 150 miliard korun, plus 18 miliard korun v programu Zelená úsporám. Jsou nastaveny mechanismy, jak investovat do modernizace českého hospodářství a ochrany životního prostředí. Zde toho příliš nedokáže,“ předpovídá Bursík.

Po svém nástupu do funkce Drobil propustil některé z bývalých náměstků. Uvedl, že důvodem změn je nutná profesionalizace ministerstva. Drobil uvedl, že ministerstvo životního prostředí pod Bursíkovým vedením prosazovalo ideologii Strany zelených.

Bursík tato obvinění odmítá. „Ministr Drobil má potřebu vymezovat se proti mně a zeleným. Hovoří o odideologizování ministerstva, avšak sám ho ideologizuje.“ Jako příklad Bursík uvedl požadavek ministra, aby zaměstnanci na úřadě nosili formální oděvy. Naproti tomu Drobil již v minulosti obvinil Bursíka z ideologického přístupu k jaderné energetice. „Když Pačesova komise konstatovala, že jádro není úplně špatné, tak Bursík to automaticky celé zabil. To je přesně to ideologické vnímání světa,“ uvedl Drobil v nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Hlavní hrozbou do budoucna je podle Bursíka to, že ministerstvo životního prostředí může ztratit vliv, který si získalo. „Drobil bude chválen za to, že je slabý,“ říká Bursík.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...