Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Brodu usmrtí 750 tisíc nosnic, likvidace drůbeže přijde na stamiliony

Hasiči se připravují na likvidaci chovu slepic nakaženého ptačí chřipkou v drůbežárně v Brodu nad Tichou. (3. ledna 2023) foto: Petr Eret, MAFRA

Ve velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku se virus ptačí chřipky rozšířil i do dalších částí chovu. Zlikvidovat bude nutné všech zhruba 750 tisíc nosnic. Hasiči dnes po poledni začali z první ze tří hal vynášet usmrcenou drůbež. Celkem bude třeba usmrtit až 1 300 tun drůbeže, kafilerie denně spálí maximálně 100 tun. Likvidace přijde na stamiliony.
  10:44aktualizováno  14:47

Informaci o rozšíření nákazy do celého chovu potvrdila Státní veterinární správa (SVS).

„Navzdory přijatým opatřením a veškerému úsilí se nepodařilo zabránit šíření vysoce nakažlivého onemocnění drůbeže do dalších hal a objevily se četné úhyny. SVS proto rozhodla o utracení všech nosnic, kterých v chovu bylo zhruba 750 tisíc. Jedná se o logisticky velmi náročnou akci, bude proto velmi důležitá spolupráce se složkami integrovaného záchranného systému, chovatelem a asanačními podniky,“ informoval dnes dopoledne Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS.

Utrácení nosnic začalo v jedné ze tří hal v úterý. Hasiči nechali oxid uhličitý působit v první polovině haly celou noc, ve středu ráno prostory odvětrali a poté začali za pomoci pásového dopravníku usmrcené nosnice vyvážet do kontejnerového automobilu kafilerie. Poté se slepice odvezou do kafilerie v Biřkově na Klatovsku.

„Aktuálně je na místě zhruba šedesát hasičů. Zásah bude dlouhodobý, možná v řádu týdnů,“ domnívá se mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Během dneška by se měl oxid uhličitý napustit i do druhé poloviny haly, kterou hasiči v úterý rovněž utěsnili. Celkem museli v celé třípodlažní hale zalepit kolem 200 průduchů.

Náklady na likvidaci velkochovu nosnic mohou podle odhadu ředitele odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richarda Bílého dosáhnout stovek milionů korun.

„Jaké budou přímé náklady na likvidaci, je těžko odhadovat. Nic takového nebylo, ale když se likvidoval loni chov na Liberecku, 200 tisíc kusů drůbeže, tak se to blížilo 100 milionům. Takže když si to vynásobíme, jsme minimálně na trojnásobku,“ odhadl Bílý.

Kromě drůbeže se musí zlikvidovat také miliony vajec z chovu. Po vyklizení hal bude nutné odstranit také podestýlku a krmivo.

Podle SVS je nákazová situace velmi vážná. Jen během prosince bylo v České republice vyhlášeno deset nových ohnisek ptačí chřipky. Tempo, jakým nová ohniska nákazy přibývají, stále zrychluje.

„Aktuálně nejnovější čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky se nachází v malochovu drůbeže v obci Újezdec u Luhačovic v okrese Uherské Hradiště. Chovatel nahlásil úhyn pěti slepic z celkového počtu sedmi kusů. Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, přijali opatření proti šíření nákazy z hospodářství a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5,“ upozornil Vorlíček.

„Opětovně apelujeme na všechny chovatele drůbeže a ptactva, aby dodržovali zásady biologické bezpečnosti v chovech a nařízená mimořádná veterinární opatření. Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ žádá ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá řekla, že všechny slepice v areálu firmy v Brodu nad Tichou představují 15 procent všech slepic v České republice.

Ptačí chřipka se šíří Českem. Záběry z likvidace na Tachovsku (3. 1. 2023)

Autoři: ,