Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Druhá výhra a Sparta je ve finále

Turnaj mistrů: Hokejový šampion jako první český tým postoupil do boje o zlato

PETROHRAD/PRAHA Fantazie! Hokejová Sparta dokázala to, co se nepovedlo žádnému jinému českému klubu. Po výhře nad finským Kärpätem Oulu nezaváhala včera ani proti švýcarskému Davosu a zahraje si finále turnaje mistrů v Petrohradě. Sparta Praha–Davos 6:4 Švýcarský mistr vlétl na Spartu pěkně zostra a skóroval hned v první minutě. Pražané prohrávali po první třetině 1:2, ale ve druhé dvacetiminutovce předvedli ofenzivní koncert. Štrba, Vykoukal a Netík během šesti minut dokonale otočili skóre.

Na začátku třetího dějství dovršil Tomáš Netík hattrick a Holešovičtí si už vedení pohlídali.

Sparťané si nečekaný postup do finále užívali a trenéři nebyli výjimkou. „Hráčům jsme už před prvním zápasem říkali, že něco podobného se jim už nikdy nemusí podařit, dostat se do takové soutěže. Ve finále ještě žádný český tým nebyl,“ řekl asistent trenéra Marian Jelínek.

Rozhodující fází zápasu byla druhá třetina, ve které otočila třemi góly vývoj. „Říkali jsme si, že to nesmíme vzdát. Bylo vidět, že kluci ze sebe dostali maximum, a že když jsme se začali hýbat, tak soupeř měl problémy s pohybem. Přece jen je to staré mužstvo, a myslím si, že jsme měli kondičně navrch,“ vysvětlil Jelínek. Prvním hattrickem v seniorském hokeji pomohl Spartě Tomáš Netík. I on cítil po utkání velké zadostiučinění.

„Před rokem jsme byli od médií i hokejových odborníků strašně kritizováni, což jsme si zasloužili. Letos jsme sem jeli s tím, že nám nikdo nevěřil, měli jsme ještě těžší skupinu a zvládli jsme oba zápasy,“ mínil hrdina zápasu.

Spartu zítra od 16.30 čeká finále, které vysílá program ČT4 Sport. V něm narazí na na vítěze druhé skupiny - Slovan Bratislava nebo Magnitogorsk. čtk, giv Branky a nahrávky: Netík (Hanzlík), 29. Štrba (Vykoukal, Ton), 31. Vykoukal (Štrba, Netík), 35. Netík (Ton), 41. Netík, 60. Melichárek - 1. Maneluk (Marha), 14. Marha (Crameri, Ambühl), 39. Wieser (Burgler), 53.

Helfenstein (Maneluk, Marha). Rozhodčí: Ország (SR), Poljakov - Šichanov (oba Rus.), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 1326. Třetiny: 1:2, 3:1, 2:1.

Sestava Sparty: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Hanzlík, Tabaček, Jerofejevs, Černošek - Ton, Štrba, Netík - Melichárek, Langhammer, Dragoun - Hromas, Vaic, Podlešák - Mrňa, Becker, Protivný.

Další utkání: Modo - Slovan Bratislava 1:4.