Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Druhý francouzský premiér

Česko

Seriál LN – Kdo jsou lidé, kteří radí vůdcům? Ani v Paříži se nestřílí jen od boku

Říká se mu Sarkozyho mozek, on sám se nazývá jeho přítelem. Proslýchá se, že zvláštní poradce francouzského prezidenta Henri Guaino má na politiku Francie větší vliv než premiér François Fillon.

PAŘÍŽ/PRAHA Nicolasi Sarkozymu pomohl k vítězství v prezidentských volbách, píše mu projevy a doprovází ho na všechny zahraniční cesty. A i když zvláštní poradce v Elysejském paláci Henri Guaino stojí celou svou kariéru tak trochu ve stínu, léta významně ovlivňuje politiku Francie.

Guaino má v týmu Sarkozyho poradců specifické postavení. V názvu jeho funkce stojí přídavné jméno „zvláštní“. Jeho postavení je výjimečné tím, že musí mít jednoduše o všem přehled. Sám před časem v jednom televizním rozhovoru definoval svoji funkci takto: „Je to poradce, který se zabývá různou směsicí problémů, do kterých se chce vměšovat. Jakýsi průsečík mezi ostatními poradci, jejichž pole působnosti jsou přesně definovaná. Zvláštní poradce je ve styku se vším, co se děje, všechny okolo obtěžuje a občas tím někoho trochu rozčílí. Ale snaží se udržet si celkový přehled nad politikou vlády.“

Guaino stojí například za myšlenkou Unie pro Středomoří, významně se také podílí na řešení finanční krize. Není samozřejmě všemohoucí, protože musí spolupracovat s ostatními členy Sarkozyho týmu, hlavně s generálním tajemníkem Elysejského paláce Claudem Guéantem a jeho zástupcem Xavierem Muscou. Ale přesto Guainovy pravomoci zasahují do celého politického spektra.

Dvaapadesátiletý politik se narodil v Arles. Svého otce nikdy nepoznal, a tak vyrůstal jenom s matkou a babičkou. Přestože pocházel z poměrně chudých poměrů, vystudoval historii a ekonomii. V politice zazářil už jako člen předvolební kampaně bývalého prezidenta Jacquese Chiraca a v roce 1995 mu dopomohl k vítězství. O jedenáct let později, v roce 2006, se potkal s prezidentským kandidátem Nicolasem Sarkozym, který si zrovna připravoval jeden ze zásadních projevů svojí kampaně. Guaino ho přiměl, aby řeč přepracoval. Zdála se mu příliš strohá a technokratická. Navíc Sarkozymu naplánoval změnu politického přístupu.

Obvinění z rasismu Projevy, které od té doby psal pro Sarkozyho, dovedl jazykově „vyšperkovat“ a zaměřit jejich obsah jak na pravicové, tak levicové voliče. Sarkozy na něj po svém vítězství pamatoval a jmenoval ho zvláštním poradcem v Elysejském paláci. Jeho působení po boku francouzského prezidenta však vyvolalo i kontroverze. To když například v roce 2007 do Sarkozyho projevu v Dakaru napsal, že „v životě afrického venkovana není místo pro lidské dobrodružství ani pro myšlenku pokroku“. Některá africká média označila řeč za „urážlivou“ a renomovaný francouzský filosof BernardHenri Lévy nazval Guaina rasistou. Ten tím podle svých slov chtěl pouze naznačit, že „kolonizace není zodpovědná za všechny současné problémy Afriky“.

Vytýká se mu také přílišný euroskepticismus a idealismus (prý předkládá spoustu dobrých nápadů, ale nikoli plány na jejich realizaci). Jeho kolegové mu vyčítají egoismus a nedůtklivost.

***

Seriál LN o poradcích, stratézích

a dalších lidech z okolí světových

vůdců, kteří nejsou příliš vidět,

ale dokáží toho hodně ovlivnit.

tento týden vychází

pondělí 20. 7. Spojené státy

úterý 21. 7. Německo

středa 22. 7. Francie

čtvrtek 23. 7. Čína

pátek 24. 7. Británie

sobota 25. 7. Rusko

Sarkozyho rada deseti moudrých

V současné době Sarkozyho obklopuje deset blízkých spolupracovníků

K Sarkozyho nejbližším spolupracovníkům patří Jean-David Levitt, který má na starosti zahraniční politiku a šéfuje Sarkozyho diplomatickým poradcům. Pro otázky justice je prezidentovi k dispozici Patrick Ouart, v sociálních záležitostech se zase vyzná Raymond Soubie. Jak jednat s tiskem Sarkozymu radí Franck Louvrier. Nově jmenovaný zástupce generálního tajemníka a odborník na ekonomické otázky je Xavier Musca. Kabinetu šéfuje Cédric Goubet. Sarkozy má v týmu také dvě ženy. Bývalá šéfredaktorka týdeníku Le Point Catherine Pégardová je prezidentova politická poradkyně, která často doprovází Sarkozyho na zahraničních cestách. Bývalá ředitelka prezidentského kabinetu Emmannuelle Mignonová se minulý rok stala Sarkozyho blízkou poradkyní.

Henri Guaino (52) Zvláštní poradce francouzského prezidenta. Nemá na starosti žádnou konkrétní oblast, ale snaží se udržet celkový přehled nad politikou vlády. Po boku Sarkozyho, na jehož rozhodování má veliký vliv, stojí od roku 2006. Píše mu projevy a doprovází ho na všech zahraničních cestách.

Claude Guéant (64) Generální tajemník Elysejského paláce stál v čele Sarkozyho prezidentské kampaně a je jeho pravou rukou. Následuje ho na jeho různých postech už od roku 2002. Má pověst seriózního, pracovitého a diskrétního muže.

Autor: