Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Povodňovou pohotovost mají na jihu Moravy už jen na řece Svratce, na dalších šesti místech jsou v pozoru

Rozvodněná Svratka 14. 10. 2020. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Brno - V Jihomoravském kraji platil v pondělí ráno už pouze jeden druhý povodňový stupeň značící pohotovost, a to na Svratce v Brně-Poříčí. Na dalších šesti místech platí první povodňový stupeň, tedy bdělost. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.
  8:13

Pro okolí Břeclavi platí až do úterního rána povodňová pohotovost. Voda se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Povodňová bdělost, tedy nižší stupeň výstrahy, platí i v okolí Hodonína a Veselí nad Moravou, Mikulova, Brna, pro okolí Kuřimi a Tišnova.

Tendenci vystoupit z břehů měly v pondělí i některé toky na Vysočině, na druhý...
Obyvatelé obce Herálec na řece Svratce pozorují stoupající hladinu řeky.

V kraji v minulém týdnu vydatně pršelo a některé z toků se dostaly až na třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení, situace se už ale uklidňuje. Na Svratce v Brně-Poříčí se hladina v pondělí ráno v 7:00 držela na 168 centimetrech, druhý stupeň se vyhlašuje při 160 centimetrech. Hladina klesá pozvolna, v neděli před půlnocí se krátce dostala i na první povodňový stupeň. Tok je ale ovlivněný manipulacemi na Brněnské přehradě.

Na druhém povodňovém stupni byla do nedělního večera i Morava v Lanžhotě, od 20:00 v místě platí první povodňový stupeň. Hladina byla v pondělí ráno v 7:10 na 428 centimetrech, první povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 400 centimetrů. Hladina nadále klesá, pokud trend zůstane stejný, do večera by mohla klesnou na normální stav.

Kromě Moravy v Lanžhotě platí první povodňový stupeň v kraji na dalších pěti místech, a to na Dyji na Nových Mlýnech a v Ladné, na Svratce ve Veverské Bítýšce, Svitavě v Letovicích a na Bělé v Boskovicích. Hladiny jsou buď setrvalé, nebo klesají.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat