Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodně zcela odřízly od okolí opavskou část Držkovice, na místě pomáhají hasiči

Rozvodněná Opava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozvodněná Opava. | foto: ČTK

Držkovice (Opava) Voda z vylité řeky Opavy zcela odřízla od okolí opavskou část Držkovice. Zaplaveny jsou všechny tři přístupové silnice. Projedou po nich jen velké hasičské vozy, které převážejí obyvatele, kteří o to mají zájem. Evakuace čtvrti, v níž bydlí asi sto lidí ve třech desítkách domů, ale není nutná. Řekl to starosta opavské části Vávrovice, pod kterou Držkovice spadají, Miroslav Kořistka. Voda se dostala zejména do sklepů rodinných domů a s jejím odčerpáváním nyní pomáhají tři hasičské jednotky.

Pokud se někdo chce dostat sám do Držkovic, či z nich, může jít jen pěšky ve vysokých holínkách, nebo v posledních hodinách i za asistence hasičů. „Voda od noci klesá. Takže zaplavenými silnicemi už projedou hasičská auta. Kdo si zavolá, že potřebuje třeba do práce či domů, hasiči jej převezou,“ uvedl starosta.

Hasiči kromě přepravy lidí a materiálu přes zaplavené silnice pomáhají i s odčerpáváním vody ze zaplavených sklepů nebo čistí ucpané propustky, aby voda lépe odtékala. „Naštěstí se voda nedostala do obytných částí domů. Sklepy ale zatopené jsou. Problém je spodní voda. Do nemovitostí se tlačí, protože hladina řeky je vysoko. Musíme čekat, až ještě více opadne,“ řekl Kořistka.

Věří, že se situace už nebude zhoršovat. Hladina Opavy v Držkovicích už ve středu dosáhla třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení. Zatopila i silnici vedoucí k hraničnímu přechodu s Polskem. Nejvýše, na 382 centimetrů, se hladina dostala ve středu odpoledne. Od té doby pozvolna klesá. Ve čtvrtek po poledni dosahovala výšky 364 centimetrů.

V Moravskoslezském kraji hladiny řek začaly stoupat v úterý večer. Na řadě míst se dostaly až na úroveň třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně. Problémy dělala hlavně řeka Opava. Představitelé Kravař na Opavsku dokonce připravovali evakuaci obyvatel části Dvořisko. „Obavy se nakonec nenaplnily. Hladina už kulminovala a nyní klesá. Věříme, že už pršet nebude,“ řekl ve čtvrtek místostarosta Kravař Martin Schwarz. V Děhylově Opava zatopila chatovou oblast.

Mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková uvedla, že hladiny řek v regionu už klesají. Výjimkou je jen Odra, která momentálně kulminuje. Deště v regionu ustávají, nebo už úplně ustaly.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!