Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Druhý povodňový stupeň už neplatí na žádné řece, hladiny klesají

Česko

  8:30
LIBEREC/HRADEC KRÁLOVÉ - Situace na tocích v Libereckém a Královéhradeckém kraji se v noci zklidnila. Povodňová aktivita klesla maximálně na první stupeň, tedy bdělost, kterou vodohospodáři drží ještě na Jizeře v Železném Brodě. Podle vedoucího dispečinku Povodí Labe Jiřího Petra by už dnes hladiny řek stoupat neměly.

Hladiny řek na severu Čech a Moravy začaly včas klesat. foto: ČTK

"Registrujeme již pouze několik prvních stupňů a předpokládáme, že voda bude dále klesat, protože předpověď počasí hovoří o srážkách pouze v řádu milimetrů," řekl dispečer.

V sobotu byla nejhorší situace na horním toku Labe v Královéhradeckém kraji, kde voda na několika místech dosáhla až třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení.

V Libereckém kraji byla nejvýše Smědá v části obce Višňová Předlánce na Liberecku, která dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Během noci klesla a neplatí už na ní žádný povodňový stupeň. Na Jizeře v Jablonci nad Jizerou vodohospodáři večer vyhlásili druhý stupeň, tedy stav pohotovosti. I tam už se situace uklidnila a hladina klesla pod první stupeň. "Voda postupně odtéká dolů, kde by ale neměla způsobit žádnou povodňovou aktivitu," dodal Petr.

Klid na Jesenicku

Hladiny toků klesly i na Jesenicku, kde v sobotu platil první povodňový stupeň a v případě jednoho na chvíli i stupeň druhý. První povodňový stupeň, tedy bdělost, platí už jen na Stříbrném potoce v Žulové, i zde však dle Českého hydrometeorologického ústavu hladina pomalu klesá. Více vody bylo v sobotu také ve Vidnavce ve Vidnavě a Černém potoce v obci Velká Kraš.

Hladiny ostatních toků v Olomouckém kraji jsou klidné, postupně klesá i Bečva, kde v Teplicích nad Bečvou a Dluhonicích na Přerovsku v pátek platil první povodňový stupeň. Kraj v pátek potrápil silný vítr, hasiči řešili více než stovku případů, zejména popadané stromy, uvolněné střechy, stromy také zastavily provoz na železnici. O víkendu již vítr zeslábl.

V kraji má být dnes podle meteorologů oblačno až zataženo, během dne na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Srážky by měly k večeru ustávat. Teploty se budou pohybovat mezi 13 až 16 stupni Celsia. Povane mírný vítr.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat