18. května 2014 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Druhý povodňový stupeň už neplatí na žádné řece, hladiny klesají

Hladiny řek na severu Čech a Moravy začaly včas klesat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hladiny řek na severu Čech a Moravy začaly včas klesat. | foto: ČTK

LIBEREC/HRADEC KRÁLOVÉ Situace na tocích v Libereckém a Královéhradeckém kraji se v noci zklidnila. Povodňová aktivita klesla maximálně na první stupeň, tedy bdělost, kterou vodohospodáři drží ještě na Jizeře v Železném Brodě. Podle vedoucího dispečinku Povodí Labe Jiřího Petra by už dnes hladiny řek stoupat neměly.

"Registrujeme již pouze několik prvních stupňů a předpokládáme, že voda bude dále klesat, protože předpověď počasí hovoří o srážkách pouze v řádu milimetrů," řekl dispečer.

V sobotu byla nejhorší situace na horním toku Labe v Královéhradeckém kraji, kde voda na několika místech dosáhla až třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení.

V Libereckém kraji byla nejvýše Smědá v části obce Višňová Předlánce na Liberecku, která dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Během noci klesla a neplatí už na ní žádný povodňový stupeň. Na Jizeře v Jablonci nad Jizerou vodohospodáři večer vyhlásili druhý stupeň, tedy stav pohotovosti. I tam už se situace uklidnila a hladina klesla pod první stupeň. "Voda postupně odtéká dolů, kde by ale neměla způsobit žádnou povodňovou aktivitu," dodal Petr.

Klid na Jesenicku

Hladiny toků klesly i na Jesenicku, kde v sobotu platil první povodňový stupeň a v případě jednoho na chvíli i stupeň druhý. První povodňový stupeň, tedy bdělost, platí už jen na Stříbrném potoce v Žulové, i zde však dle Českého hydrometeorologického ústavu hladina pomalu klesá. Více vody bylo v sobotu také ve Vidnavce ve Vidnavě a Černém potoce v obci Velká Kraš.

Hladiny ostatních toků v Olomouckém kraji jsou klidné, postupně klesá i Bečva, kde v Teplicích nad Bečvou a Dluhonicích na Přerovsku v pátek platil první povodňový stupeň. Kraj v pátek potrápil silný vítr, hasiči řešili více než stovku případů, zejména popadané stromy, uvolněné střechy, stromy také zastavily provoz na železnici. O víkendu již vítr zeslábl.

V kraji má být dnes podle meteorologů oblačno až zataženo, během dne na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Srážky by měly k večeru ustávat. Teploty se budou pohybovat mezi 13 až 16 stupni Celsia. Povane mírný vítr.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.