Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Druhým boháčem, prvním filantropem

Česko

NEW YORK / PRAHA Bill Gates mohl být nejbohatším mužem světa. Svého prvenství se ale dobrovolně vzdal a v podstatě ho vyměnil za první místo mezi filantropy. Velkou část svého majetku, celých 28 miliard dolarů, totiž loni věnoval charitě. V žebříčku „světových miliardářů“ časopisu Forbes se přesto – stejně jako v minulých letech – objevil na předních příčkách.

Kdyby Gates neobjevil charitu, jasně zvítězí Prvenství získal Carlos Slim Helú, mexický telekomunikační magnát, jehož majetek Forbes odhaduje na 74 miliard dolarů. O pomyslnou korunu přišel letos podruhé za posledních 16 let zakladatel softwarové firmy Microsoft Bill Gates, který je ale s 56 miliardami stále druhým nejmovitějším člověkem světa. Na třetím místě je s 50 miliardami americký investiční guru Warren Buffett.

„To není soutěž, protože kdyby Bill Gates neobjevil filantropii, měl by před ostatními obrovský náskok,“ říká David Lincoln z firmy Wealth-X, zabývající se odhadem a vyčíslením majetku. Podle něj by Gates s 84 miliardami dolarů jednoznačně zvítězil.

Počet miliardářů ve světě se podle Forbesu výrazně zvětšil. Boháčů přibylo hlavně v Asii. Lidí s majetkem nad jednu miliardu dolarů je nyní na zeměkouli 1210. Seznam je tedy o téměř 200 jmen delší než loni. „Seznam skýtá obraz světového hospodářství: už se zase zvedá, ale ještě ne všude,“ řekl po zveřejnění žebříčku Steve Forbes. Trendy jsou ale podle něj zřejmé. Ústup Spojených států a Evropy ze slávy právě na úkor Asie.

Mezi nejbohatší lidi planety patřili loni i tři Češi. Petr Kellner, Zdeněk Bakala a Andrej Babiš. První z nich, spolumajitel skupiny PPF, je na konci první stovky. Spolumajitel těžební společnosti OKD Bakala byl až v osmé stovce a majitel Agrofertu Babiš uzavíral první tisícovku. Soros nebo Bloomberg také vítězí Na 60 miliardářů podepsalo charitativní závazek Giving Pledge, který iniciovali právě Bill Gates a Warren Buffett.

Kampaň nepřijímá finanční dary, ale žádá od signatářů morální závazek darovat v budoucnu velkou část svého bohatství právě na charitativní účely.

V současnosti ale není situace příliš optimistická. Letos totiž nadace získaly nejnižší částku od roku 2000, kdy americký časopis Chronicles of Philanthropy začal charitativní počiny sledovat a tvořit svůj vlastní seznam top 50.

Jenom 17 jmen ze 400 nejbohatších Američanů se objevuje také v jeho seznamu největších filantropů. Americký finančník maďarského původu George Soros a starosta New Yorku Michael Bloomberg zabrali první příčky žebříčku padesátky nejštědřejších dárců. V první desítce se umístil i historicky nejmladší filantrop – zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Nadace patřící Billovi a Melindě Gatesovým věnovala charitě v roce 2010 mnohem nižší částku, než plánovala. Na dobročinné účely přerozdělila 2,6 miliardy dolarů (v roce 2009 to byly tři miliardy). Na dobročinnost letos manželé Gatesovi věnují 3,5 miliardy dolarů. Celková částka, kterou má jejich nadace, podporující například zdravotnictví, vzdělání nebo ekonomický rozvoj, k dispozici, je 36,7 miliardy dolarů.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...