Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drulák končí ve funkci náměstka ministra zahraničí. Bude tajemníkem

První náměstek ministra zahraničí Petr Drulák vzbudil velkou pozornost několika... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První náměstek ministra zahraničí Petr Drulák vzbudil velkou pozornost několika... | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Dosavadní náměstek ministra zahraničí Petr Drulák skončil na své pozici a stane se politickým tajemníkem šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Potvrdil to sám Drulák s tím, že jeho úkolem bude vedení politického kabinetu ministra. Politickým náměstkem na ministerstvu zahraničí se místo něj stane Lukáš Kaucký, který měl dosud jako náměstek na starosti logistiku a služby.

Změna Drulákovy pozice je podle Kauckého výsledkem vzájemné dohody se Zaorálkem. Podle ministerstva ke změně došlo v úterý, tedy v den před plnou účinností zákona, která převádí státní úředníky do služebního poměru a oficiálně rozděluje náměstky na ministerstvech na takzvané politické a odborné. Informaci jako první přinesl server Aktuálně.cz

Z osmi na sedm

„V souvislosti s novým služebním zákonem jsem se pokusil zmenšit počet odborných náměstků a zredukovat vedení ministerstva,“ řekl k tomu ve středu Zaorálek. „Chtěl bych, aby se pan Drulák více věnoval přípravě koncepčních materiálů, postojů a prosazování politiky ministerstva,“ přiblížil náplň jeho práce. Podle ministra pracují političtí náměstci značně samostatně a on chtěl, aby Drulák byl součástí týmu pracujícího na nových koncepcích. 

Drulák byl doposud Zaorálkovým politickým zástupcem. Tím, že se přesune na novou pozici a jeho původní místo zaujme Kaucký se počet náměstků na ministerstvu zahraničí sníží z osmi na sedm. 

Drulák v minulosti čelil kritice kvůli snahám o odklon české zahraniční politiky od odkazu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Kaucký je bývalým předsedou Mladých sociálních demokratů a jedním z několika současných náměstků na ministerstvu zahraničí s vazbami na nejsilnější vládní stranu.

Střídání pozic

Už dříve do Černínského paláce přišel Jakub Kulhánek, který vede sekci bezpečnostní a multilaterální, a nedávno i odvolaný náměstek z ministerstva financí Martin Pros, který nejprve řídil sekci informačních technologií a od úterka se stal náměstkem pro provozně-ekonomické záležitosti. Minulost v ČSSD má i státní tajemník ministerstva Petr Gajdušek, jehož funkce je na úrovni náměstka.

Poslední obměna na postu náměstků je současně už několikátou krátce před 1. červencem, kdy začal naplno platit služební zákon. Předminulý týden nahradil Pros kariérního diplomata Vladimíra Zavázala a minulý týden se náměstkem sekce právní a konzulární místo dalšího kariérního diplomata Rudolfa Jindráka stal dosavadní vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropské unie Martin Smolek.

Nárůst počtu náměstků

Právě na ministerstvu zahraničí došlo k nejviditelnějšímu nárůstu počtu náměstků. Úřad čelil také kritice tisku a odborů ministerstva kvůli houfnému přijímání zaměstnanců bez výběrového řízení před 1. červencem, z nichž mnozí mají údajně rovněž vazby na ČSSD.

Nárůst počtu náměstků na ministerstvech ve středu kritizovala i opoziční ODS, podle níž v roce 2013 bylo 66 náměstků a za současné vlády jich je 107. „Vláda dál rozhazuje peníze daňových poplatníků, protože jen náklady na 41 nových náměstků a státních tajemníků překračují částku 100 miliónů korun ročně. Zákon o státní službě, který dnes vstoupil v účinnost v plné míře, využila vláda k politizaci státní správy a k rozdání trafik,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Koalice podle něj současně využila služební zákon k „zabetonování“ svých lidí na roky ve státní aparátu.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!