14. prosince 2009 17:37, aktualizováno  18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Držení 15 gramů marihuany nebude trestný čin, rozhodla vláda

Marihuana - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marihuana - ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Vláda rozhodla o limitech pro držení drog. Kabinet Jana Fischera tak dokončil jednání z minulého pondělí, na kterém rozhodl o limitech pro držení takzvaných přírodních drog - meskalinu z mexických kaktusů, psylocibinu z lysohlávek, konopí a kokainovníku.

Podle dnešní úpravy již nebude trestné držení méně než 1,5 gramu heroinu a jednoho gramu kokainu. Marihuany budou moct lidé po Novém roce u sebe mít až 15 gramů. Návrh podle ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové vychází ze současné právní praxe.

Kovářová uvedla, že minulý týden se sešli předkladatelé návrhu s experty a shodli se na tom, že limity používané v současné soudní praxi jsou akceptovatelné. Původní návrh počítal pro tvrdé drogy s hranicí dvou gramů.

"Vláda tak nakonec rozhodla, že zachová současnou soudní praxi a přenesla ji do tabulky," řekla Kovářová. Ministryně dostala za úkol spolu s ministrem vnitra Martinem Pecinou s odstupem doby fungování nových pravidel zhodnotit.

Pěstitelé kaktusů se bát nemusí, ujišťuje ministryně

Na posledním zasedání vláda rozhodla, že v surovém stavu nebude trestné držení pěti rostlin konopí. Držet budou moct až 40 hub s halucinogenními účinky. V takovém případě spáchají pouze přestupek. Po zveřejnění nařízení se proti ozvali pěstitelé kaktusů, některé z těchto rostlin totiž obsahují meskalin. Kovářová je dnes ujistila, že stíháni nebudou.

"Už dnes je pěstování rostliny obsahujících meskalin za shledání zákonných podmínek trestným činem, takže trestní zákoník v tom nepřináší žádnou novinku," uvedla Kovářová. Dodala, že vládní nařízení nemá dopadat na pěstitele kaktusů, protože pěstování kaktusů k vědeckým a botanickým účelům nepoškozuje zájmy chráněné trestním zákoníkem. Botanik nebo kaktusář může také podle ní požádat ministerstvo zdravotnictví o povolení k pěstování těchto kaktusů.

Vládní nařízení upřesňují nový trestní zákoník, který bude účinný od 1. ledna. Samostatným paragrafem upravuje pěstování konopí nebo lysohlávek. Za pěstování většího množství konopí bude hrozit až šest měsíců vězení, v případě halucinogenních hub až roční trest. Sazby se s větším rozsahem zvyšují. Pokud lidé spáchají přestupek vztahující se k pěstování omamných rostlin, mohou dostat až patnáctitisícovou pokutu.

Zákoník rozlišuje měkké a tvrdé drogy

Zákoník rozlišuje například přechovávání marihuany a hašiše pro vlastní potřebu, za které bude hrozit až rok vězení, od držení ostatních drog, za které bude možné udělit až dvouletý trest.

Tolerované množství drogy je zatím dáno jen interními policejními tabulkami, které jsou však pouze orientační. Nikdo tak pořádně neví, kolik vlastně je "větší než malé množství drogy" dané trestním zákoníkem.

Podle návrhu ministerstva spravedlnosti bude u extáze povolená hranice, do níž nebude její přechovávání kriminálním činem, čtyři tablety nebo kapsle.

Hašiše budou moci lidé mít u sebe až pět gramů, držení LSD bude trestné u pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů. Vládní nařízení určuje také dávku psychotropní látky, kterou musí droga obsahovat, aby ji za ni bylo možné považovat.

ČTK, Lidovky.cz