Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

„Držíme při sobě jako doposud“

Česko

Na unesené ukrajinské lodi došlo k ozbrojenému střetu mezi dvěma klany pirátů, ti to však popírají

NAIROBI/PRAHA Spor o to, zda pustit na svobodu unesenou ukrajinskou loď Faina, přerostl v noci na včerejšek u somálských břehů v přestřelku mezi dvěma znepřátelenými pirátskými kmeny. Podle Adrewa Mwangury z východoafrické organizace pro námořní pomoc, kterého citovala světová média, při ní zahynuli tři piráti.

Ukrajinská loď Faina, která na palubě převáží 33 tanků sovětské výroby a další vojenskou výzbroj, byla unesena minulý čtvrtek poblíž severovýchodního pobřeží Somálska. Piráti výměnou za náklad a dvacetičlennou posádku lodi požadují výkupné ve výši 20 milionů dolarů. Jeden z unesených námořníků údajně zemřel na infarkt.

„Na palubě jsou dva pirátské klany jeden radikální a druhý umírněný,“ vysvětloval televizní stanici BBC Mwangura. Faina je nyní obklíčena americkými válečnými loděmi a nad oblastí neustále hlídkují vrtulníky, což podle Mwangury vytváří mezi oběma skupinami napětí. Zatímco umírnění jsou ochotni ustoupit, ti radikální odmítají jakýkoli dialog.

Piráti slavili konec ramadánu Odlišné informace naopak uvádějí piráti. Ti včera podle slov svého tiskového mluvčího Suguleho Aliho oslavovali muslimský svátek Íd al-fitr, kterým se ukončuje postní měsíc ramadán. „Tady na lodi se máme skvěle a slavíme, nic se nezměnilo,“ sdělil včera Sugule Ali satelitním telefonem agentuře AP a popřel veškeré informace o noční přestřelce. „Držíme při sobě jako doposud a k žádným potyčkám mezi námi nedošlo,“ dodal.

Piráti se ospravedlňují tím, že pouze chrání oblast somálských vod od nelegálního rybolovu a nepovoleného převozu zboží. „Trváme na požadovaných 20 milionech dolarů. To není výkupné, ale poplatek za nelegální převoz zbraní v somálských vodách,“ řekl Sugule Ali agentuře AFP.

Dosud není jasné, kam náklad z ukrajinské lodi směřoval. Keňské úřady tvrdí, že zbraně patří jim, podle amerických vojenských zdrojů a diplomatů ale mířily přes keňský přístav Mombasa do Súdánu. Pirátům prý o náklad nejde, jediné, co je zajímá, jsou peníze.

Pirátství se u somálských břehů rozmohlo před 10 až 15 lety jako odpověď na nelegální rybolov. Somálské vody, které jsou známé hojnou populací tuňáků, se staly z důvodu nedostatečné ochrany centrem mezinárodních výprav, které zde lovily načerno. Somálští rybáři tak začali pobřeží chránit na vlastní pěst, přepadávali lodě a vybírali od nich za nepovolený rybolov poplatky. Podle Mohameda Osmana Adena, který působí jako somálský diplomat v Keni, se od té doby situace změnila, piráti se stali chamtivějšími a začali přepadat stále více lodí. „Ilegální rybolov je opravdu problém, ale to neospravedlňuje tyhle lidi, aby se chovali jako ochránci, jsou to kriminálníci a svět nám je musí pomoci zastavit,“ řekl Adena deníku The New York Times.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!