Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

Koupání s dubajským panoramatem (5. 7. 2023) foto: AP

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly magnetem pro lidi na sankčních seznamech, odsouzené či obviněné a veřejně známé činitele. Na projektu spolupracovalo 74 médií z 58 zemí. Zmiňuje také několik Čechů, kteří v Dubaji vlastní luxusní apartmány.
  22:48

Záznamy o nemovitostech pocházejí z úniku dat, mimo jiné od dubajského pozemkového úřadu a od společnosti poskytující veřejné služby. Nabízejí přehled o stovkách tisíc nemovitostí v Dubaji a informace o jejich vlastnictví nebo využití, převážně z let 2020 a 2022.

Údaje získala nezisková organizace Center for Advanced Defense Studies (C4ADS) a poskytla je norskému finančnímu portálu E24 a organizaci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), které investigativní projekt koordinovaly. Totožnost osob v uniklých datech novináři ověřovali několik měsíců.

Z České republiky se projektu exkluzivně účastní investigace.cz, která v úterý o zjištěních publikovala první sérii čtyř článků.

Na seznam majitelů dubajských nemovitostí se novináři rozhodli zařadit osoby pouze v případech, kdy to podle nich bylo ve veřejném zájmu. Jsou mezi nimi lidé, kteří byli odsouzeni nebo obviněni z trestných činů, čelí sankcím nebo jsou veřejně známými činiteli či jejich spolupracovníky. Na seznamu naopak nefigurují celebrity.

Investigace.cz rovněž připomíná, že Dubaj donedávna neměla s mnoha zeměmi smlouvy o vydávání osob, což z ní činilo cílovou destinaci pro lidi prchající před spravedlností.

Ráj obviněných

Na seznamu vlastníků figurují podezřelí, odsouzení či veřejně známé osoby z mnoha zemí světa. Jde například o Nizozemce Josepha Johannese Leijdekkerse, který je na unijním seznamu nejhledanějších lidí kvůli vyšetřování obchodu s kokainem, dále například brazilský podnikatel obviněný z podvodů Danilo Vunjao Santana Gouveia.

Byty v Dubaji podle investigace.cz vlastní také český podnikatel z rodiny známé pořádáním Matějských poutí v Praze Jan Kočka, jenž figuruje v rozsáhlé kauze daňových podvodů, či lobbista Ivo Rittig, jehož úřady vyšetřovaly například kvůli podezřením z machinací s veřejnými zakázkami.

Majitelem bytu v Dubaji je také český podnikatel Antonín Šimek, který provozuje kasina a jehož firma dluží celkem 70 milionů korun, z toho skoro polovinu státu, uvedla investigace.cz. Nikdo z trojice redakci před publikací článků neodpověděl na dotazy ohledně nemovitostí.

Server zároveň popsal, jak některé realitní firmy nabízejí možnost nakupovat nemovitosti v Dubaji v hotovosti, kryptoměnami či za zlato. Právě platby vysokých částek v hotovosti či jinak mimo bankovní systém mohou naznačovat praní špinavých peněz. Do roku 2022 přitom neměli dubajští realitní agenti, makléři a právníci povinnost hlásit úřadům velké hotovostní transakce nebo transakce s kryptoměnami. Nákup dubajských nemovitostí zprostředkovává i několik realitních firem v ČR.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...