22. května 2014 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Důchodová komise začne jednat o zrušení druhého penzijního pilíře

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nová důchodová komise zástupců stran a expertů začne jednat o budoucích změnách českého systému penzí. Už na čtvrtečním zasedání se tým podle svého předsedy Martina Potůčka zaměří na rušení takzvaného druhého pilíře. Ten prosadila Nečasova vláda, podle představ nynější vládní koalice by měl přestat fungovat od roku 2016.

Ostatní reformní kroky by pak měly začít platit od roku 2017. V Potůčkově komisi zasedají politici ze všech stran, které jsou ve Sněmovně. Doplní je experti. V úterý zástupci koalice i opozice sestavili jejich seznam.  Potůček zatím složení nepřiblížil, podle informací ČTK na něm bylo osm jmen. V týmu by měl být ekonom, demograf či sociolog. Své zástupce v komisi mají ale i odbory, zaměstnavatelé či rada seniorů.

Lidé o dosavadní úspory nepřijdou

Komise má mít šest hlavních úkolů. Prvním z nich je právě příprava přesného postupu zrušení druhého pilíře. Od loňska je možné část odvodů přesměrovat do vlastního spoření. Využilo toho asi 80.000 lidí. Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové by o své peníze přijít neměli. Počítá se s tím, že si částku převedou do třetího pilíře, tedy nynějšího dobrovolného penzijního spoření. I na to se má komise zaměřit, aby se posílilo a víc se do něj zapojili zaměstnavatelé.

Politici a experti mají vymyslet také nový model valorizace penzí, přehodnotit stanovení hranice důchodového věku a přijít na to, jak by se do výše penze mohla víc promítnout zásluhovost a počet vychovaných dětí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!