Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rozhodnutí ANO neúčastnit se jednání nepovažuji za šťastné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel po jednání o důchodové reformě s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou foto: Radek Vebr, MAFRA

Prezident Petr Pavel bere na vědomí rozhodnutí opozičního hnutí ANO neúčastnit se jednání o strategických hospodářských a sociálních tématech. Rozhodnutí ale nepovažuje za šťastné. Hlava státu to v neděli uvedla ve vyjádření zveřejněném na webu Hradu.
  8:35

Na stanovisku, že s vládou premiéra Petra Fialy (ODS) nemá smysl pokračovat v jednáních strategického charakteru, a to ani za účasti prezidenta republiky, se stínová vláda ANO shodla tento týden.

Rozpor mezi koalicí a opozicí se objevil po březnovém jednání na Pražském hradě o důchodové reformě mezi Pavlem, zástupci vlády v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a politiky ANO Karlem Havlíčkem, Alenou Schillerovou a Alešem Juchelkou.

Prezident po něm oznámil, že se všichni shodli na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu zvedat. ANO ale následně shodu popíralo. Další jednání ve stejném formátu se mělo uskutečnit tento týden v pondělí, nicméně opoziční hnutí svoji účast zrušilo. Zdůvodnilo to tím, že někteří představitelé vlády v čele s Fialou hodlají reformu prosadit bez ohledu na názor opozice.

Ve čtvrtek Havlíček uvedl, že s vládou nemá smysl pokračovat v jednáních strategického charakteru v hospodářské a sociální oblasti. Podle premiéra Fialy se ANO nikdy s vládou na ničem domluvit nechtělo.

„Rozhodnutí hnutí ANO neúčastnit se dalších jednání na strategická hospodářská a sociální témata nepovažuji za šťastné, ale beru ho na vědomí,“ uvedl Pavel. Dodal, že pokud bude vůle předložit alternativní, jasnými argumenty a daty podložený návrh, je připravený svolat širší kulatý stůl za účasti zástupců tripartity, opozice a odborníků a podpořit návrhy vedoucí ke zlepšení důchodového systému.

Hnutí ANO krátce po březnové schůzce odmítlo tvrzení, že souhlasilo s prodlužováním věku odchodu do důchodu. Prezident následně argumentoval zápisem z jednání, první místopředseda ANO Havlíček pak uvedl, že hnutí k němu podalo zásadní připomínku.

V jejím zdůvodnění ANO zdůraznilo, že shoda nad citlivým bodem nenastala. Ve středu ČTK Havlíček sdělil, že ho šokovalo zveřejnění interního zápisu, který nebyl odsouhlasen jedním z aktérů schůzky. Záznam zveřejnil Hrad na svém webu.

Autoři: ,