Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Duel na ostří nože: Zeman Drahoše ironicky školil. Ten mu připomínal jeho staré omyly

Česko

  22:25
PRAHA - Televizní debaty jsou vrcholem prezidentských kampaní všude ve světě. Soupeři si čelí v­ rozložení jeden na jednoho a kamera nemilosrdně snímá každé jejich gesto. V praxi politických marketérů je to královská disciplína, která umí zlomit váhající voliče. V úterý poprvé se v ­tomto ringu společně sešli Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Duel se ­odehrál v pražském divadle Karlín, v přenosu TV Prima před 2,2 milionu televizních diváků.

Prezidentský duel na TV Prima. foto:  Petr Topič, MAFRA

Očima politologa Pavla Šaradína

 • Jak působila debata
  „Myslím si, že Prima to vůbec nezvládla. Zvolila formát, který nám v souhrnu dal součet monologů. To, že moderátor neumí vést souhrnou debatu, se ukázalo na Nově a Prima to potvrdila.”

 • Kdo vyhrál
  „Pokud se to na to díval někdo nerozhodný, tak musí být rozpačitý. Možná za to ani nemůžou oba dva účinkující, ale publikum, které celou debatu přerušovalo. Kdo má rád Miloše Zemana, tak byl spokojený. Kdo ho nemá rád, byl také spokojený. Myslím, že Jiří Drahoš byl nervóznější. Miloš Zeman, který si několikrát vzal neurvale slovo, se ho snažil od počátku dostat pod tlak. Snažil se té debatě dominovat, ale Jiřímu Drahošovi se podařilo několikrát velmi dobře odpovědět a Miloše Zemana srazit.

 • Výrazný moment
  „Co bylo pozitivní, že někdo poprvé za posledních pět let hovořil s Milošem Zemanem na rovinu. A pokud on se mýlil, tak Jiří Drahoš mu to připomínal. To bylo něco, co mi asi utkvělo v hlavě. Miloš Zeman se snažil hovořit jednoduše a takovým způsobem, aby byl srozumitelný a zacílil co nejvíc na Jiřího Drahoše.”

 • Co čekat do další debaty
  „Oba dva se budou soustředit na čtvrteční debatu, která bude, doufám, o několik úrovní věcnější než byla tato. Tak nějak se také čeká, že lidé, co dělají kampaň Miloši Zemanovi, budou pokračovat v negativní kampani proti Jiřímu Drahošovi.“

Sál zaplnili stoupenci obou kandidátů a halasně vyjadřovali, s ­kým souzní. Vedle moderátorových otázek museli Drahoš se Zemanem čelit i svým dotazům navzájem. Zeman si neodpustil výčitku, že se s ním Drahoš nestřetl již dříve, a přesto o něm mluví. „Nabyl jsem dojmu, že se do mě nešťastně zamiloval,“ uvedl. Akademik kontroval tím, že mu Zeman chyběl hlavně v debatách před prvním kolem.

Úvodem se hradní adepti věnovali situaci kolem vlády. Drahoš řekl, že by jmenoval vítěze voleb, Zeman zopakoval, že i druhé pověření dá Andreji Babišovi. Rozdíl je v tom, že Drahoš by chtěl, aby ANO nabídlo osobu, která není trestně stíhaná. Zeman zdůraznil, že je vlastně jedno, kdo z nich vyhraje, protože Babišovu vládu jmenuje dřív, než mu skončí mandát.

Zeman debatu opanoval, projevem i akcentací témat – moderátor nezvládl probrat všechny okruhy, které si nachystal, neprobojoval se ke slovu. Do vyjádření Zeman doplňoval vtipy, které fungují při gradaci proslovu. Úřadující prezident zaujal pozici zkušenějšího mentora a ironicky Drahoše školil, například ho vyzval, ať se doučí základní pravidla legislativního procesu.

Bývalý předseda Akademie věd se tomu pokoušel čelit s úsměvem a oponovat, naopak Zeman působil znuděně a popuzeně, jako kdyby ho obtěžovalo, že proti němu nestojí rovnocenný soupeř, s nímž může plnohodnotně diskutovat.

Nevyhnutelně došlo na hovor o ­migraci – téma coby sílící hrozbu, která se brzy vymkne kontrole, rád akcentuje Zeman i televize Prima. „Až na jednu výjimku, která se jmenuje Drahoš, všichni čeští politici souhlasí, že bychom na naše území neměli přijímat nelegální migranty,“ sdělil Zeman.

Projděte si online duel s postřehy komentátorů LN.

Vmanévroval tak soupeře do pozice, kdy se musel bránit, i když se jeho názor na migraci od Zemanova neliší. „Kvóty odmítám od začátku, Evropa musí chránit své hranice a lidem je třeba pomoci u ­nich doma,“ odpověděl Drahoš.

Komerční prostředí Primy a zábavní aranžmá pořadu bylo pohodlnější pro Zemana, jehož styl je expresivnější než ten Drahošův. Zeman vsadil na svou tradiční rétoriku, že lidé jsou sami dostatečně rozumní a nepotřebují dostat návod, jak rozlišit propagandu od informace. Takový postoj souzní s jeho stylizací prezidenta pro „dolních deset milionů“. Drahoše Zeman tlačil do role elitáře, který rozumem lidu pohrdá.

Zaplněné Hudební divadlo Karlín.

Političtí marketéři, které LN oslovily, se shodli, že hlavní výzvou pro Drahoše, chce-li uspět, je nedovolit Zemanovi, aby diktoval průběh debaty. „Směřuje se k ­tomu, aby byl vždy schopen, ať už je téma jakékoliv, přejít k ­vlastnímu,“ uvedla Anna Shavit, která v ­roce 2013 pomáhala s kampaní tehdejšímu Zemanovu vyzyvateli Karlu Schwarzenbergovi. S tím si Drahoš v úterý úplně neporadil.

Ostré finále kampaně zahájil Zeman tím, že byl ve dvou televizích sám, na Nově a Barrandově. Někteří experti míní, že se Drahoš dopustil chyby, když soupeřovi nechal volnou arénu. Většina marketérů a sociologů se ale shoduje, že všechno předchozí smaže dojem z duelů, kde se setkávají oba.

Prezidentský duel Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Moderuje Karel Voříšek.
Oba kandidáti si po televizním duelu na TV Prima podali ruce.

Drahoš je v ­o­to složitější situaci, že Zeman už má v tomhle ohledu léty natrénovaný grif, na jeho osobitý styl jsou lidé zvyklí. „Řada potenciálních voličů Jiřího Drahoše však hledá pana dokonalého a může u­ nich snadno ztratit body,“ uvádí Milan Hejl, spoluzakladatel agentury AMI Communications.

Efekt mohou zničit i zdánlivé maličkosti. „Pozor je třeba dávat na zvedání hlavy a brady, což svědčí o pohrdání. Důležité je také obočí, které ukazuje na nervozitu a na to, v jakém rozpoložení člověk je a jak příjemné mu je téma. Umí-li někdo ovládat obočí, je to obrovská výhoda,“ popisuje Roman Bradáč, expert na mediální kulturu a mimo jiné někdejší televizní ředitel.

Debaty hrají letos o to větší roli, že šance mezi oběma prezidentskými finalisty jsou velmi vyrovnané a velká část voličů nerozhodnutá. Komu dají svůj hlas a jestli vůbec, se odhodlávají až těsně před volbami. Tehdy se také odehraje druhá společná debata kandidátů, ve čtvrtek večer na České televizi. Uchazeči o Hrad se na devadesát minut potkají v­ Rudolfinu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!