Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PRACHAŘ: Prima selhala, prezidentská debata přinesla jen pocity trapnosti a studu

Prezidentský duel na TV Prima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský duel na TV Prima. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezidentský úřad obestírá důstojnost (dobře, měla by) a volba prezidenta je konkurz na nejprestižnější místo v čele státu. Televize Prima dostala šanci uspořádat první - důležitou - prezidentskou debatu a tuto nabídku ostudně promrhala. Její pořad by se daleko více hodil ke hledání pouťového uvaděče.

Televizní debaty by měly posloužit voličům, aby si před druhým kolem prezidentské volby utřídili myšlenky, získali přehled o tom, co si Jiří Drahoš a Miloš Zeman myslí, jaké zastávají postoje a názory, jak hodlají reprezentovat Česko doma i v zahraničí a jakými lidmi se hodlají v úřadě na Pražském hradě obklopit.

Video ze zákulisí prezidentské debaty:

Nic z toho se divák v úterý večer na Primě nedozvěděl. Zato viděl překřikovačku, urážky a dusno mezi oběma fanouškovskými tábory, z čehož vyzařovaly pocity trapnosti a studu. Televize nazvala hodinový pořad „Česko hledá prezidenta“, jediné, co se ale dalo naleznout, bylo dno.

Kandidáti prakticky neměli možnost se projevit, jejich slova přerušovalo hlasité publikum. Tento jev se začal po nějaké době zjevně zajídat i Zemanovi, který se jinak v podobné kotelní diskusi cítil evidentně lépe než Drahoš.

Pomalu více času než prezidentští kandidáti, dostala během hodinového vysílání moderátorka Primy Klára Doležovalová, která uváděla jednotlivá témata (svoboda slova, držení zbraní, kouření, migrace), poněkud nesmyslně vybraná - jak už bylo napsáno jinde - protože prezident v těchto ohledech nemá žádné pravomoci, navíc byla ušita na tělo Zemanovi.     

Zeman s Drahošem po prezidentské debatě.
První televizní duel mezi prezidentskými kandidáty ovládly emoce.

A zatímco Doležalová měla ze studia hodně prostoru, moderátor večera v karlínském divadle Karel Voříšek nechal režírovat debatu Zemana a hlasitý dav. Jeho nejviditelnějším vkladem bylo oznamování, kolik se v tu kterou chvíli dívá na televizi lidí. 

Nakonec je celkem jedno, který tábor se domníval, že jejich kandidát vyhrál (lépe vypadal, více, nebo naopak méně útočil, pohotověji reagoval), protože ve skutečnosti nevyhrál nikdo. Za to je jasné, kdo prohrál před dvěma miliony diváků reputaci: televize Prima.

Debatu glosovali v online reportáži komentátoři LN:

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...