Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman v první televizní debatě nemluvil pravdu sedmkrát, Drahoš dvakrát

Česko

  10:59
PRAHA - V televizním duelu prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v televizi Prima pronesl více nepravdivých výroků současný prezident. Zeman poskytl k analýze dvakrát víc materiálu než jeho protivník. Z celkových 28 Zemanových prohlášení mluvil pravdu šestnáctkrát, sedmkrát ne a tři jeho výroky byly zavádějící. Oproti tomu Jiří Drahoš řekl pouze 14 výroků k ověření, z toho 12 jich bylo pravdivých a dva nepravdivé.

Zaplněné Hudební divadlo Karlín. foto:  Petr Topič, MAFRA

Server Demagog.cz analyzoval faktickou stránku první televizní debaty, kde se proti sobě postavili Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

„V debatě TV Prima se oba pánové dotkli řady témat, přičemž není bez zajímavosti, že na některé z nich jako potenciální hlava státu nemají žádné kompetence. Během diskuse se ani jeden nevyhnul faktickým přešlapům,“ uvedl vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.  

HLASUJTE: kdo zvládl lépe televizní duel na Primě. Drahoš, nebo Zeman?

Jako zásadní prohlášení Jiřího Drahoše server hodnotí to, kdy Jiří Drahoš cituje známý výrok Miloše Zemana z roku 1992 ve Federálním shromáždění ČSFR. “Třetina tohoto národa je slabá duchem, každý sedmý je dementní, debilní nebo alkoholik. A polovina toho národa má podprůměrný intelekt,” řekl tenkrát a ve zmíněném kontextu opravdu Miloš Zeman s odkazem na psychiatra Cyrila Höschla.

Oba kandidáti si po televizním duelu na TV Prima podali ruce.
Miloš Zeman.

V dalším podstatném výroku se ale Jiří Drahoš zmýlil. To když uvedl, že v roce 1999 při kosovské krizi Miloš Zeman řekl, že tento stát může přijmout 5000 kosovských Balkánců. Ve skutečnost tento výrok ale patří tehdejšímu ministru zahraničí Janu Kavanovi, nikoli Miloši Zemanovi jakožto tehdejšímu premiérovi.

Drahoš není vítač a Zeman si za svými názory na migraci stojí

Miloš Zeman se zásadně zmýlil v následujícím tvrzení: „Až na jednu výjimku, která se jmenuje Jiří Drahoš, všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na naše území neměli přijímat nelegální migranty.“

Kdo zvládl lépe televizní duel. Drahoš, nebo Zeman?

Kdo zvládl lépe televizní duel. Drahoš, nebo Zeman?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 31. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

Jiří Drahoš 8666
Miloš Zeman5487

Veřejná vyjádření Jiřího Drahoše ale neukazují, že by byl mezi českými politiky ve vztahu k migraci nějak unikátní. Jako oporu pro Zemanovo tvrzení nelze brát Drahošovo prohlášení, že: „Přijmout nějakých 2 600 z bezpečnostního hlediska prověřených uprchlíků nebo migrantů by neměl být žádný problém,“ ani podpis výzvy vědců proti strachu a lhostejnosti. Na svém oficiálním webu naopak Jiří Drahoš jasně prohlašuje, že se staví proti uprchlickým kvótám. Stejně jako další čeští politici.

VIDEO: Urážky jak na fotbalovém stadionu. Fanoušci Zemana a Drahoše seděli v oddělených ‚kotlích‘

Miloš Zeman pravdivě připomenul svá slova z Valného shromáždění OSN, kde skutečně prohlásil: “Chápu lidi, kteří říkají, že migranty musíme uvítat. Mé námitky ale plynou z faktu, že masivní migrace z afrických a dalších zemí představuje odliv mozků. Mladí, zdraví lidé, hlavně muži, kteří odcházejí ze svých zemí, představují oslabení potenciálu těchto zemí a kdokoliv, kdo migranty v Evropě vítá, souhlasí s tímto odlivem mozků a s permanentní zaostalostí těchto zemí. To, co potřebujeme udělat, je pomoci těmto zemím se zavedením elektřiny, se školami, nemocnicemi, vodními zdroji a podobně, aby se populace v domovských zemích stabilizovala, nikoliv podporovat migraci.”

Kandidáti se nepřesně vyjadřovali ohledně zprávy BIS

Kandidáti na prezidenta se dále neshodli na tom, jak o sobě navzájem mluvili před debatou. Miloš Zeman chybně uvedl, že o Jiřím Drahošovi prakticky nikdy nemluvil.

Zavádějící nebo nepravdivé byly výroky obou kandidátů ohledně zprávy BIS. Jiří Drahoš nepravdivě uvedl, že se ve zprávě jasně hovoří o ovlivnění voleb zahraničními rozvědkami. Miloš Zeman na oplátku nesprávně tvrdil, že BIS publikovala zprávu, kde uvádí, že nemá žádné informace o tomto ovlivnění.

Svůj rozhled v tuzemské i zahraniční politice prokázali oba kandidáti. A to, když se bavili o budoucnosti naší vlády a procesu jmenování premiéra. 

Nepravdivého přešlapu se dopustil Miloš Zeman, když prohlásil, že ústavní zákon je sám o sobě nadřazen evropské směrnici. Mýlil se také ohledně nařízení Dublin IV. Prezident má podle něj možnost podat ústavní stížnost. Prezident ale nemůže podávat ústavní stížnost, pouze může podat návrh k posouzení souladu mezinárodní smlouvy s ústavním pořádkem.

Autoři: ,