Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Důkaz o „konečném řešení“

Česko

Nákresy tábora Osvětim dokládají, že už v roce 1941 plánovali nacisté masové vraždění plynem.

BERLÍN/PRAHA Největší německý deník Bild zveřejnil nově nalezené plány nacistického koncentračního tábora Osvětim. Našly se při vyklízení jednoho bytu v Berlíně a jde celkem o 28 stavebních plánů v měřítku 1 : 100. Bild, aby potvrdil jejich autenticitu, uvádí, že plány pocházejí z let 1941 a 1943, kdy se tábor významně rozšiřoval, a dodává, že jsou opatřeny razítky „ředitelství Waffen-SS a policie pro výstavbu“. Na jednom z plánů je podpis ministra vnitra a strůjce holokaustu Heinricha Himmlera.

Nejdůležitější částí dokumentu je detailní nákres plynové komory, včetně „šatny“, o rozměrech přes sto metrů čtverečních. Plány plynové komory svědčí stejně jako nákresy rozsáhlého krematoria o přípravách na masové vyvražďování vězňů. Podle ředitele německých Spolkových archivů v Berlíně HanseDietera Kreikampa, jehož Bild cituje, jde o nález zcela mimořádného významu. „Plány jsou autentickým důkazem systematicky plánované genocidy evropských Židů,“ prohlásil Kreikamp. A Bild to doprovodil tvrzením, že nikdo, kdo si prohlédne plány, nebude moci popřít, že se v Osvětimi plánovalo masové vraždění lidí v plynových komorách.

Poslední popírači holokaustu přicházejí o zbytky argumentů, uvedl deník v článku, který vyšel v předvečer 70. výročí nacistické křišťálové noci. Ta je pokládána za začátek holokaustu.

Řekne-li se Osvětim, každý si představí německý vyhlazovací tábor, symbol holokaustu. Jenže v Osvětimi existovaly koncentrační tábory nejméně tři. Plány, které představil Bild, se netýkají, s výjimkou nákresu vstupní brány, vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka, ale Osvětimi I. Tento tábor, který vnikl z původních kasáren, byl „obyčejným“ koncentračním táborem, byť i v něm zahynula velká část vězňů. Tábor také částečně sloužil účelu, který je vyznačen na plánech Bildu, tedy jako „zajatecký tábor“ – pro sovětské vojáky. Jak ale dokazují nalezené plány, také v Osvětimi I byli vězni masově vražděni, i tady existovala plynová komora.

Přesto byl oproti Osvětimi II tento původní koncentrační tábor místem, kde byla přece jen nějaká naděje na delší přežití. Až tábor Osvětim II – Březinka, který začal vznikat přímo na Himmlerův popud v roce 1941, byl budován jako „vyhlazovací“. Plynové komory byly vybudovány v podzemí, pro vězně byly určeny dřevěné stavby bez vytápění, protože se počítalo s jejich rychlou likvidací. Tábor byl určen celkem pro sto tisíc lidí.

Do konce války tu nacisté stihli povraždit ve čtyřech obřích plynových komorách na milion Židů, Romů a dalších národností.

V nedaleké obci Monowice byl postaven tábor Osvětim III, ve kterém byli vězni určeni na otrockou práci v chemických závodech koncernu IG-Farben, kde se produkoval kaučuk a benzin. Byl to pracovní tábor, ale vysílení a nemocní vězni z tohoto tábora byli posílání do plynových komor v Březince. Na konci války se nacisté pokusili Osvětim II – Březinku zlikvidovat a zahladit stopy po plynových komorách a masovém vyvražďování. Podařilo se jim to ale jen zčásti. V téměř zničeném táboře se našly jak trosky podzemních plynových komor, tak osm tun lidských vlasů, na milion pánských obleků a dámských šatů, plechovky vražedného plynu Cyklon-B a další důkazy. Německý koncentrační tábor v polské Osvětimi je dnes jako památník obětem holokaustu a vyvražďování Romů zařazen do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a jedním z turisty nejnavštěvovanějších míst Polska.

***

V Osvětimi existovaly koncentrační tábory nejméně tři

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...