Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Dům podkopali. Pak šel k zemi

Česko

Domy na odstřel - Zřícení objektu v Praze vyburcovalo úřady k akci po celé zemi

Na stavbě v Soukenické ulici v Praze byly před tragédií zřejmě prováděny práce, o jejichž povolení se teprve žádalo. „Pod objekt v žádném případě nesměli dělníci sáhnout,“ řekl k tomu vedoucí stavebního odboru Prahy 1.

PRAHA Se životy čtyř dělníků, které pohřbily trosky zříceného domu v Soukenické ulici 25 si zřejmě někdo vědomě zahrával. I když vyšetřování nešťastné události stále běží, už teď je zřejmé, že s největší pravděpodobností dostali úkol provádět práce, na které neexistovalo stavební povolení.

„Stále samozřejmě nevíme, kdo je takto zaúkoloval. Podle skutečností, které jsou nám známé už teď ale víme, že na to povolení neměli. Zasahovali i pod základovou spáru domu, tedy pod zem. Dělali další podezdívku pod nosnou zdí. Byl to středový nosník. Jestli tam pracovali sbíjecími kladivy, nedivím se, že to šlo k zemi,“ popsal okolnosti zřícení budovy vedoucí stavebního odboru první pražské městské části Oldřich Dajbych.

V povolení stojí: jen drobné úpravy Celý objekt v Soukenické ulici se skládal ze tří staveb. Historický štít domu, který je obrácen do ulice, je označován jako část A. Objekt C byl již v souladu s povolením srovnán se zemí. Pro část B, ve které následkem nepovolené manipulace došlo k destrukci, bylo vydáno rozhodnutí, které povolovalo jen drobné stavební práce bez podstatných zásahů do konstrukce objektu. Výpis z rozhodnutí města mají LN k dispozici. „Zaregistrovali jsme ještě jednu žádost o povolení formálně nazvané Změna stavby před dokončením. Ta byla podána v květnu. Byla ale neúplná, nebyla projednána. Doplnili to až druhého října, tedy několik dní před tragédií. To povolení zkrátka ještě neměli,“ sdělil mluvčí radnice Prahy 1 Alexandr Koráb. Stabilita objektu byla narušena také tím, že v klenbách stropů byly odstraněny kovové vazníky, které je zpevňovaly. Klenby pak visely plnou vahou na nosných zdech. Když povolila vinou zásahu i nosná zeď, neštěstí bylo dokonáno.

„Podle našich záběrů, fotografií hasičů a zkoumání přímo na místě už zhruba víme, kde a na čem dělníci pracovali. V místě podezdívky byla ještě vlhká malta,“ popsal Dajbych. Domy podobného charakteru budou teď pod drobnohledem V souvislosti se zřícením domu v centru města starosta Prahy 1 Petr Hejma zmínil dalších čtrnáct staveb, na které je potřeba dohlédnout. Jedním dechem ale včera dodával, že jim žádné zřícení nehrozí. „Budeme tam dělat časté kontroly, bude tam zostřený dohled. Dělají se tam zkrátka podobné věci, jako se dělaly tady. Rozsáhlé rekonstrukce, etapy demolice. Je to ale preventivní dohled,“ vysvětlil Hejma. „Je to tak. Ulice Opletalova, Panská, Palackého, část Václavského náměstí - tady je množina budov, na které se teď zaměříme,“ potvrdil Dajbych. Všech čtrnáct domů, které se teď budou intenzivně kontrolovat, ale vyjmenovat nechtěl. „Nechceme na ně házet hned nějaký stín podezření. Ale stačí, když se projdete Prahou - ta místa poznáte,“ dodal Dajbych.

Starosta centrálního městského obvodu už také svolal krizový štáb, který má celý případ destrukce domu pomoci rychle dořešit. „Pro viníka neštěstí budu požadovat ten nejtvrdší dopad, jaký je možný. Mohou to být pokuty stovek tisíc, až milionu. I to je ale strašně málo,“ vysvětlil starosta Hejma. Stavební odbor Prahy 1 navíc včera nařídil demolici „skořápky“, která po objektu v Soukenické ulici zůstala. Je totiž nestabilní, a každou chvíli se hýbe. Zbytky stavby komplikovaly i zásahy hasičů, kteří hledali zavalené dělníky. Co chvíli muselo být pátrání přerušeno, protože hrozilo bezprostřední nebezpečí i samotným zachráncům.

Vedení stavební firmy Sting Praha se včera nechtělo k situaci vyjadřovat. O víkendu ale již spolumajitel stavební společnosti Sting Praha Daniel Rada popřel, že by firma prováděla nepovolené práce. „Pokud se tam něco dělo navíc, tak to bylo vždy na pokyn statika celé akce,“ prohlásil. Jak to bylo doopravdy ale ukáže až závěr vyšetřování, na kterém nyní intenzivně pracuje policie.

Vnitřní část neobývané rekonstruované budovy v Soukenické ulici 25 se zřítila v pátek po poledni, hasiči na místě zasahovali přes 40 hodin. Tak komplikovaný zásah hasiči podle slov svého mluvčího Víta Pernici nepamatují. Museli odklidit zhruba čtyřmetrovou vrstvu suti, než se vůbec dostali k obětím.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...