Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Dušek: Vlna kulminuje, omikron se dostal i mezi zranitelnou část populace

Ladislav Dušek foto: David NeffMAFRA

Laboratoře ve středu odhalily 54 685 pozitivních testů, nejvíce nově nakažených od začátku epidemie. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška vlna šíření omikronu v těchto dnech vrcholí. „Vlna šíření omikronu v tuto dobu kulminuje. Je otázkou, kolik dní to bude trvat,“ uvedl.
  9:29aktualizováno  9:49

„Vlna by měla v naší populaci kulminovat tento nebo příští týden. Také to nebude ve všech regionech synchronizované. Nejdříve se šíření nákazy v populaci zlomí v Praze a přilehlých okresech Středočeského kraje, protože tam nejdříve začala,“ uvedl šéf ÚZIS v ranním rozhovoru pro Radiožurnál. 

Dušek uvedl, že nárůst nakažených souvisí také s plošným testováním, kdy se podle něj poměrně efektivně zachytávají nakažení. Zároveň však připomněl, že i tak nemusíme vědět o skutečném počtu nemocných.

„Nezapomeňme že mluvíme o nově potvrzených případech, ten počet skutečně nakažených v populaci bude větší,“ uvedl. Nárůst nově nakažených podle něj bude pokračovat do konce příštího týdne. 

Podle Duška se nákaza dostala i mezi zranitelnou populaci. „Šíření nákazy dorazilo i za hranici potenciálně zranitelných skupin obyvatel. Nejsou to jen senioři, ale třeba i lidé chronicky nemocní,“ uvedl s tím, že u nich narůstá relativní pozitivita testů nad 25 procent a počet případů v této populaci neustále roste. 

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Vlna podle něj kopíruje ty předchozí, tedy nejdříve se nakazí ti nejmladší, poté dospělá populace „Zátěž je ale stále řádově nižší než v mladé populaci. Doufejme, že to takto vydrží. Síla šíření a rychlost zejména v nenaočkované části seniorní populace bude určovat, jaký dopad to bude mít v dalších dnech na nemocnice,“ popsal. 

V Česku se v současnosti šíří nakažlivější varianta koronaviru omikron. Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii přesáhl 50 000. Oproti předchozí středě se zhruba zdvojnásobil na 54 685. Rekord v počtu nově nakažených za den byl překonán potřetí v řadě. Jen od začátku tohoto týdne denní nárůst množství nově potvrzených případů nákazy vzrostl o 80 procent.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek řekl v neděli České televizi, že epidemie covidu bude v tomto týdnu vrcholit. Očekával však ještě vyšší nárůst. „Když ve středu budeme kolem 80 000, tak bych byl velmi spokojený,“ uvedl tehdy.

Česká republika je se středečním počtem 54 685 případů nákazy koronavirem za den v přepočtu na milion obyvatel podle webu ourworldindata.org osmou nejzasaženější zemí. Nejvíc případů v přepočtu bylo v Izraeli, Slovinsku a Dánsku.

Přehled deseti zemí světa s denním počtem nových případů koronaviru na milion obyvatel:
zeměpočet nových případů za den na milion obyvatel
Izrael10 115
Slovinsko8414
Dánsko8041
Portugalsko6449
Francie6335
San Marino6145
Belgie5263
ČR5208
Maledivy5174
Švédsko4969
Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat