Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku je velké riziko exponenciálního šíření, řekl Dušek. Koncem září může být až 70 tisíc nově nakažených

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek vystoupil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek vystoupil... | foto: ČTK

Praha V Česku je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška velké riziko exponenciálního šíření covidu-19. Reprodukční číslo R, jež uvádí počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, je 1,6. Epidemie od 1. září podle něj nabrala na rychlosti, nejsou už ohraničená ohniska nákazy.

Za měsíc září může být podle Duška podle optimističtějších modelů asi 44 000 nových případů. Podle méně optimistických až 70 000. 

„Prvním znakem zlepšení bude zmenšení podílu pozitivních záchytů na počet testů,“ řekl Dušek. Podle něj roušky, mytí rukou a dodržování rozestupů mohou šíření viru snížit až o polovinu. Pokud by se omezily mezilidské kontakty, bez uzavírání škol či ekonomických opatření, bylo by možné zpomalit šíření nákazy o dalších 25 procent.

„Máme šanci vlnu nově pozitivně testovaných rozložit a nechat ji projít populací. Když ji rozložíme v čase, tak uchráníme zdravotnický systém od přeplnění kapacit a ekonomiku od významných restrikcí,“ dodal Dušek.

Od 1. do 14. září se nakazilo přes 16 400 lidí, 4000 se vyléčilo. Hospitalizovaných bylo 602, 145 z nich s vážným průběhem a 57 zemřelo. Seniorů bylo pozitivních 1567, v nemocnicích 375, ve vážném stavu 108 a zemřelo jich 54.

Hospitalizaci podle Duška potřebují čtyři procenta z pozitivně testovaných a čtvrtina z nich je ve vážném stavu. „Ve velkých počtech diagnostikovaných může znamenat i malé procento do budoucna problém,“ uvedl Dušek. Podíl nakažených seniorů je pod pěti procenty a 70 až 80 procent lidí nemá žádné nebo jen mírné příznaky.

Od diagnózy trvá podle Duška zhruba sedm až deset dní, než se rozvinou vážné příznaky. Další týden až dva trvá, než se projeví na počtech hospitalizací. Pokud by bylo 100 000 pozitivně testovaných, bude podle Duška zhruba 4000 lidí potřebovat hospitalizaci a čtvrtina bude mít závažné komplikaci. „Budeme potřebovat 2000 člověko-dní na lůžku. Nyní volná kapacita je více než dvojnásobná,“ dodal.

Podle Vladimíra Černého, který má na starosti kapacity nemocnic, je hospitalizováno ke čtvrtku 413 lidí, 71 na jednotkách intenzivní péče, plicní ventilaci potřebuje 46 a mimotělní oběh dva lidé. Nemocní s covidem-19 tvoří 2,4 procenta obsazenosti jednotek intenzivní péče.

Podle Duškem prezentovaného virtuálního epidemiologického modelu by mohlo být bez dalších omezení v říjnu nově nakažených přes 200.000 lidí, v listopadu téměř 1,2 milionu a v prosinci přes 2,1 milionu. Do konce roku by se tak s nákazou potkalo přes 3,6 milionu lidí, tedy více než třetina. Při započtení přijatých opatření, která na polovinu omezí sociální kontakty a dodržování hygieny rukou, roušek a rozestupů, bude podle Duška v září 68 000 nakažených, v říjnu 89 000, ale v listopadu už jen 21.000 a v prosinci 5000. Celkově se tak nákaza dotkne 208 000 lidí.

ÚZIS predikuje podle počtu nových případů za měsíc také počty hospitalizací a těžkých průběhů. Do 30.000 nakažených měsíčně počítá s 1200 lidmi v nemocnicích a 240 vážnými případy, do 80 000 s 3200 hospitalizacemi a 640 vážnými případy, do 120 000 s 4800 a 960.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...