Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Důstojná smrt

Česko

Eutanazie, nebo sebevražda?

Eutanazie označuje akt, který ukončí život nevyléčitelně nemocného člověka zásahem zvenčí. Běžným postupem je například odpojení přístrojů zajišťujících životně důležité funkce, případně to, že se do těla pacienta vpraví směs smrtících látek.

Asistovaná sebevražda, nebo také „pomoc při umírání“, jak o ní mluví její zastánci, je aktem, při němž si smrt přivodí sám člověk, který o ni žádá. Asistent -zpravidla školený zdravotnický personál - mu jen dodá směs smrtících látek, které si vpraví do těla buď s pomocí injekce, nebo tak, že je jednoduše vypije.

Co říká švýcarský zákon?

Vyloženě nepovoluje asistenci u sebevraždy, ale ani ji vyloženě nezakazuje. Umožňuje hnát před soud jen lidi, kteří asistovali u sebevraždy z čistě zištných důvodů, neboli ty, kteří tím sledovali vlastní zájmy.

Mezi švýcarskými politiky sílí hlasy, které volají po zpřísnění zákona. Jako argument zaznívá nejčastěji tvrzení, že zákon je tu od toho, aby „bránil slabé a zranitelné před mnohdy bezohlednými příbuznými“.

Jak je to jinde ve světě?

V Evropě není tak zvaná asistovaná sebevražda trestná hned v několika zemích - vedle Švýcarska ještě v Nizozemsku, v Belgii, v Lucembursku, ve Francii, Německu, ve Švédsku a ve Finsku.

Eutanazie byla legalizována v Nizozemsku, Belgii a v Lucembursku. Vůbec první zemí na světě, která eutanazii legalizovala, byla Austrálie, přesněji tamní svazový stát Severní Teritorium. Stalo se tak v roce 1995, ale zákon vydržel v platnosti pouhé dva roky.

Ve Spojených státech tolerují asistenci při sebevraždě ve státech Oregon, Washington a Montana.