Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nejvíce lidí věří Vojtěchovi. Pohoršili si Babiš, Hamáček i prezident Zeman

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v ostravském Fóru Nová Karolina, kde ode dneška funguje očkování bez registrace. (21. července 2021) foto: Adolf HorsinkaMAFRA

Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplynulo, že veřejnost za nejdůvěryhodnějšího považuje ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha či předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ztrácejí premiér Andrej Babiš, vicepremiér Jan Hamáček či prezident Miloš Zeman.
  14:40aktualizováno  14:54

Veřejnost za nejdůvěryhodnějšího považuje ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, a to 46 procent Čechů. Poněkud nižší podíl důvěry má předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jemuž důvěřuje 39 procent lidí. 

„Tito dva ústavní činitelé jsou zároveň jedinými ze zkoumaných představitelů, u nichž podíl důvěřujících alespoň mírně převážil nad podílem nedůvěřujících. U všech ostatních již nedůvěra více či méně výrazně převyšovala podíl vyjadřované důvěry,“ stojí ve výsledcích CVVM.

Na třetím místě se stejným podílem důvěry jako u Pavla Rychetského, ale vyšším podílem nedůvěřujících figuruje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, jíž důvěřuje rovněž 39 procent českých občanů, zatímco 44 procent z nich jí nedůvěřuje. Na čtvrtém místě skončila ministryně financí Alena Schillerová, které důvěřuje 34 procent a nedůvěřuje ji přes polovinu Čechů. 

Zaorálkovi důvěřuje 25 procent Čechů

Za Schillerovou s nevelkým odstupem a podílem důvěry okolo tří desetin figurují místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a zároveň i ministr dopravy Karel Havlíček. Tomů důvěřuje 30 procent a naopak 37 procent nikoliv. Guvernérovi České národní banky Jiřímu Rusnokovi důvěřuje 29 procent Čechů. 

Průzkum společnosti CVVM. (4. srpna 2021)

Průzkum společnosti CVVM. (4. srpna 2021) | foto: CVVM

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga má důvěru rovněž u 29 procent lidí. Stejnou důvěru má předseda vlády Andrej Babiš a naopak mu nedůvěřuje 67 procent Čechů. Janu Hamáčkovi věří 27 procent lidí stejně tak prezidentu Miloši Zemanovi. Prezidentovi naopak nedůvěřuje 65 procent lidí. Ministr kultury Lubomír Zaorálek má důvěru u 25 procent Čechů. Necelá čtvrtina vyjadřuje důvěru předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, při více než třetině nedůvěry.

Průzkumu také uvádí, že oproti červnu 2020 se snížila důvěra, popřípadě zvýšila nedůvěra u prezidenta Miloše Zemana, předsedy vlády Andreje Babiše, prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka, ministryně spravedlnosti Marie Benešové, předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, místopředsedy vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Prezident, vláda i parlament v nemilosti. Lidé jim důvěřují výrazně méně než loni

„U místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu a zároveň ministra dopravy Karla Havlíčka, u ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a u předsedy Senátu Miloše Vystrčila došlo souběžně k mírnému nárůstu podílu důvěřujících i nedůvěřujících,“ stojí v závěrech.

Průzkum nedůvěry a důvěry. (4.srpna 2021)

Průzkum nedůvěry a důvěry. (4.srpna 2021) | foto: CVVM

Průzkum se uskutečnil od 26. června do 11. července a účastnilo se ho 904 občanů ČR starších 15 let.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat