Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Důvěrník? Sporné zařazení

Česko

V registrech kontrarozvědky figuruje i Milan Jirásek, šéf Českého olympijského výboru

PRAHA Ve zveřejněných registračních protokolech komunistické Vojenské kontrarozvědky se kromě několika současných politiků objevil také nynější šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Uvedl to včera server Týden. cz. Stejně jako poslanci Juraj Raninec, Walter Bartoš, Tomáš Hasil (všichni z ODS) a Pavel Ploc (ČSSD) je Jirásek evidován jako důvěrník. Jeho krycí jméno v polovině 70. let bylo Stáňa Vávrová. Všichni vyjmenovaní muži se ale proti dávání svých jmen do souvislostí s komunistickými bezpečnostními složkami ohradili. „Nic o tom nevím, slyším to od vás poprvé. Nikdy jsem s nikým nespolupracoval, nikoho jsem neudával. Měl jsem ale pocit, že je na mě veden svazek. Můj celoživotní kamarád se mi totiž jednou omluvil, že na mě donášel,“ řekl Týdnu.cz například Jirásek.

Poslanci Bartoš a Raninec včera slíbili, že obsah dokumentů, které o nich vojenská kontrarozvědka vedla, zveřejní. Bartoš tvrdí, že jeho jméno se mohlo do protokolů kontrarozvědky dostat proto, že jako voják základní služby sloužil u raketového vojska, které podléhalo přísnému dohledu komunistického režimu. Pavel Ploc se také ohradil. Podle něj může v seznamech figurovat kvůli cestování za hranice s reprezentací ve skocích na lyžích.

Podle nálezu Ústavního soudu vyplývá z takzvaného lustračního zákona, že zařazení „důvěrník“ nepatří mezi kategorie vědomé spolupráce. Podobně je na tom podle soudu kandidát tajné spolupráce, kandidát agenta nebo třeba kandidát informátora. „Zařazení do jakékoli kategorie podléhalo směrnicím Vojenské kontrarozvědky či Státní bezpečnosti v dané době. Ty jsou součástí zveřejněných archivů. To, že je někdo veden jako důvěrník nebo jako kandidát tajné spolupráce, ještě neznamená, že donášel,“ vysvětlil mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma upozornil, že pozice důvěrníků byla „ovlivněná dobou“.

„Někdy mohli být ve své spolupráci velmi aktivní, jindy šlo o lidi, které si tajná služba teprve vyhlédla, a nemuseli o své registraci ani vědět,“ vysvětlil Tůma.

V seznamech figuruje také znojemský senátor Milan Špaček (KDU-ČSL). V jeho případě soud rozhodl, že nešlo o vědomou spolupráci.

V protokolech kontrarozvědky je uvedeno také jméno nynějšího poslance ČSSD Evžena Snítilého.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat