Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Dva britští labourističtí poslanci byli agenty StB

Česko

LONDÝN Československá StB měla v 60. letech dva agenty mezi labouristickými poslanci a jeden z nich byl i náměstkem ministra. Stejně tak posledním špionem ze sovětského bloku odhaleným v Británii byl Čech Václav Jelínek alias Erwin van Haarlem, uvádí včera vydaná „autorizovaná historie“ britské kontrarozvědky MI5, napsaná Christopherem Andrewem.

Na poslance Johna Stonehouse upozornil v červenci 1969 americkou tajnou službu po svém útěku na Západ československý špion Josef Frolík, který si ale nebyl stoprocentně jistý. Když po informaci od Američanů britská kontrarozvědka Stonehouse konfrontovala, jeho přesvědčivé vystupování při výslechu ji vedlo k závěru, že podezření je chybné. Nebyla to však pravda a deset let poté jiný agent StB, který uprchl na Západ, poskytl přesvědčivé informace, že Stonehouse byl opravdu českým agentem, uvádí kniha napsaná na základě archivů MI5.

Stonehouse byl v labouristické vládě Harolda Wilsona například náměstkem ministra letectví či ministra pošt a telekomunikací. Kdyby tyto informace byly k dispozici v roce 1969, Harold Wilson by čelil většímu skandálu, než byla aféra Profumo, uvedl Andrew. Ministr obrany John Profumo musel odstoupit v roce 1963 kvůli milence, která se stýkala i se sovětským špionem. Skandál otřásl konzervativní vládou Harolda Macmillana.

Úspěšnější než Sověti Případ poslance Willa Owena, o kterém informoval také Frolík, byl jednoznačnější. Poslanec, jehož československé tajné služby získaly v roce 1954, byl veden hmotným ziskem. Podle Frolíka ho zajímalo 500 liber měsíčně a pravidelné bezplatné dovolené v ČSSR.

Owen byl vyslýchán v lednu 1970 a přiznal se, že dostával zaplaceno od Čechoslováků za informace. Dělal to prý pod tlakem a tvrdil, že nepředal nic důležitého. Když byl pak konfrontován s výpisy z bankovního konta, rezignoval na poslanecké křeslo. „Při následujícím soudu byl ale osvobozen, protože soud uznal argument obhajoby, že Owen je bláhový stařec, který nic vážného nevyzradil,“ uvedl Andrew. Podle Frolíka ale předal důležité informace o britské armádě na kontinentě. Až do sovětské invaze v srpnu 1968 byla rezidentura StB v Londýně při kontaktech s britskými politiky a odboráři, kteří byli vůči Čechoslovákům méně podezíraví, často úspěšnější než Rusové.

***

Poslance Owena zajímalo jen 500 liber měsíčně a dovolené v ČSSR

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!