Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Dva Češi sbírali v Indii brouky. Hrozí jim až 7 let

Česko

DILLÍ Kvůli své vědecké vášni se dva čeští entomologové dostali do rozporu s indickými zákony.

Oba muži jsou nyní v Indii zadržováni ve vazbě a hrozí jim dva až sedm let vězení za to, že bez povolení sbírali vzácné brouky a motýly v chráněném území.

V neděli dva české vědce zatkli policisté na severovýchodě Indie, v národním parku Singalila nedaleko města Dárdžiling.

Podle slov mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové byli zatčeni pracovník Entomologického ústavu Akademie věd Petr Švácha a člen České společnosti entomologické Emil Kučera. „Oběma našim občanům byl soudem přidělen obhájce. Nyní se jim však české velvyslanectví snaží zajistit jiného advokáta,“ uvedla Opletalová.

Zatčení vědci se hájí tím, že netušili, že se právě nacházejí v chráněném území a že porušují zákon. „Soud jim však zatím situaci nijak neulehčil a odmítl návrh na složení kauce,“ upozornila Kateřina Vovková z konzulární sekce české ambasády v Bombaji.

Pokračování na straně 5

Dokončení ze strany 1

Nadřízený Petra Šváchy, jednoho ze zadržených vědců, ředitel entomologického ústavu v Českých Budějovicích Jan Šula, pro Novinky. cz uvedl, že šlo o biologovy čistě privátní aktivity. „Na ústav to sice nevrhá dobré světlo, přesto nevěřím, že by brouky sbírali pro jiné než vědecké účely. Velmi dobře pana Šváchu znám. Vědecká práce mu byla vším,“ sdělil Šula s tím, že jeho podřízený by na „sto procent s živočichy neobchodoval“. Entomologický ústav se podle svého ředitele nyní každopádně bude snažit Šváchovi pomoci. Podle internetového vydání indického listu The Statesman, který na případ poprvé upozornil, bylo u obou Čechů vedle vybavení nalezeno několik živočichů v hodnotě (v přepočtu) několika desítek tisíc korun. Indičtí novináři také uvedli, že oba Češi se po zatčení bránili, že netušili, že se pohybují v chráněné oblasti. Podle nich v okolí místa, kde vzácné kusy hmyzu sbírali, pracovali dřevařští dělníci a pásla se stáda domácích zvířat. O dalším osudu Šváchy a Kučery bude rozhodovat indický soud 7. července, na kdy je stanoven termín dalšího přelíčení. „Indické“ problémy vědců se zákonem v zahraničí nejsou prvním podobného druhu. Poměrně nedávno - v roce 2004 - novozélandský soud pokutoval tehdejšího děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a bývalého pracovníka České inspekce životního prostředí Jindřicha Šmitáka. Oba se podle soudu pokoušeli pašovat ze země vzácné rostliny. Čeští občané byli v minulosti odsouzeni také za pašování vzácných zvířat z Austrálie, Mexika, Peru i Jihoafrické republiky. Letos v květnu australští celníci například objevili nelegální zásilku gekonů směřující do Česka, případ se ještě vyšetřuje. Boj proti pašování fauny a flory upravuje Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) z roku 1973.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!