Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Dva kroky k dlouhověkosti

Česko

Kdo by chtěl žít do 120 let s věčným kručením v žaludku? Biologové proto hledají molekuly, které v těle živočicha pozitivní efekt energeticky chudé stravy zprostředkovávají. Doufají, že nakonec najdou látku, která má při zajištění dlouhověkosti poslední slovo. Ta by nám mohla zajistit dlouhý život bez hladovění.

Na cestě za „elixírem mládí“ jsou vědci zatím na samém začátku a cíl je v nedohlednu. O dva kroky blíž k němu nyní postoupily týmy Tonyho Huntera a Andrewa Dillina ze Salkova ústavu v kalifornské La Jolle, publikující v časopise Nature.

K dlouhověkosti se dostali náhodou. Mladá bioložka Andrea Carranová z Hunterovy laboratoře dostala za úkol prozkoumat úlohu bílkoviny WWP-1 u myší. Ty ale jako ostatní savci mají hned tři kopie genu, který bílkovinu WWP-1 kóduje. To práci komplikovalo, a tak Andrea Carranová raději přešla k použití červů, kteří mají gen jenom v jediné kopii.

Těmto zvířatům nejprve ve spolupráci s kolegy příslušný gen vyblokovala. Červi tak o bílkovinu WWP-1 definitivně přišli. Na první pohled jim nic nechybělo. Jen se zdáli náchylnější k nejrůznějším formám stresu.

V tu chvíli ale zkušenější kolegové „zavětřili“. Odolnost ke stresu chodí ruku v ruce s dlouhověkostí. A přesně to ověřili další jinak geneticky upravení červíčci: ti bílkoviny vyráběli více a žili o pětinu déle.

Záhy se ukázalo, že WWP-1 má pomocníka: bílkovinu UBC-18. Bez jejich součinnosti je hladovění k ničemu. Obě molekuly jsou tedy dva kroky na stopě k „elixíru mládí“.

Vědci ovšem zatím nevědí, jaká je přesně jejich funkce. Obě se společně navěšují na molekulu jiné bílkoviny (ubikvitin), která slouží mimo jiné i jako značka pro likvidaci látek ve vnitrobuněčných „drtičích odpadků“.

Ale má i jiné funkce, a tak není jisté, jestli obě bílkoviny přispívají k prodloužení života zlepšením buněčného úklidu, nebo něčím jiným.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!