Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dva nejlepší do deblu. Půjde jim to?

Česko

Na turnaji v Torontu nebudou dva nejlepší tenisté současnosti soupeřit jen o titul ve dvouhře. Rafael Nadal a Novak Djokovič totiž spojili síly a vytvořili nejsilnější možný deblový pár.

TORONTO/PRAHA Ve dvouhře už jsou nejlepší na světě. Co se ovšem stane, když dva nejúspěšnější hráči současnosti spojí síly i v deblu?

Odpověď se tenisoví fanoušci dozvědí už tento týden na turnaji v kanadském Torontu, kde bok po boku nastoupí Rafael Nadal s Novakem Djokovičem, první a druhý hráč žebříčku ATP v singlu.

„Novak zavolal Rafovi před několika týdny a tomu se ten nápad líbil,“ vypráví blízký spolupracovník obou tenistů Benito Perez-Barbadillo.

S myšlenkou, že by na kurtu vytvořili pár, si pohrávali už loni.

Jenže Nadal měl problémy s břišními svaly, a tak z plánu sešlo.

Diváci se ale nakonec přece jen dočkají. Poprvé od roku 1976, kdy na turnajích ve Washingtonu a North Conway spolupracoval Jimmy Connors s krajanem Arthurem Ashem, se jim znovu dvojice vládců žebříčku nepředstaví jako rivalové, ale spoluhráči.

„A klidně to mohou celé vyhrát,“ přiznává nejlepší český deblista Lukáš Dlouhý.

Také on se na torontský Rogers Cup připravuje se svým indickým parťákem Leanderem Paesem. Na Nadala s Djokovičem může narazit už ve čtvrtfinále. „Nebál bych se. Hrálo by se na centrálním kurtu a s tenisty jejich formátu by to byl skvělý zápas. Moc bych se těšil,“ usmívá se loňský vítěz French Open a US Open ve čtyřhře.

„Rafa“ neodehrál od svého triumfu na červnovém Wimbledonu jediný zápas. Jeho srbský pronásledovatel absolvoval začátkem července jen dvě vítězná daviscupová utkání a pomohl své zemi k postupu do semifinále s Českem.

Zápasy navíc a chytrá reklama Jejich zápas proti kanadskému páru tvořenému Vaskem Pospisilem a Milosem Raonicem, jenž má podle jmen zřejmě české kořeny, proto bude prvním na okruhu po delší přestávce. „Do čtyřhry se určitě přihlásili, aby se rozehráli. Navíc mají společného manažera, takže jde i o chytrý reklamní tah,“ myslí si Dlouhý, pátý deblista světa.

Mezi tenisty se říká, že úspěšný singlista je vždy nebezpečným deblistou. Naopak to kromě výjimek neplatí. Dá se tedy očekávat, že Djokovič s Nadalem budou u soupeřů vzbuzovat respekt, i když prvnímu ve čtyřhře patří 71. místo a tomu druhému až 199. příčka.

„Záleží, jak k tomu přistoupí. Podle mě se chtějí rozehrát před US Open. Půjdou do toho naplno a všichni si na ně budou muset dávat pozor,“ ví písecký rodák.

Debl ovšem není jen o dobrých servisech, returnech a pohybu po kurtu. Vyžaduje také sehranost obou hráčů, používání signálů a správné vyhodnocení situací. „Říkáme tomu deblové pojetí. Jenže co bude Nadalovi s Djokovičem chybět ve spolupráci, nahradí talentem a šikovností,“ varuje Dlouhý.

Ať už hvězdný srbsko-španělský pár dopadne jakkoliv, asi nepůjde o delší spolupráci. Oba tenisty totiž čeká do konce sezony náročný program jen ve dvouhře.

***

RAFAEL NADAL

Národnost: Španělsko Postavení v žebříčku dvouhry: 1. místo Postavení v žebříčku čtyřhry: 71. místo Historicky nejvyšší postavení v žebříčku čtyřhry: 26. místo (8. srpna 2005)

Letošní bilance ve čtyřhře: 6 vítězství, 2 porážky Celková bilance ve čtyřhře: 82 vítězství, 52 porážek Největší úspěchy ve čtyřhře: V roce 2004 postoupil do semifinále US Open. Vyhrál šest turnajů na okruhu ATP, ten poslední letos v březnu v Indiana Wells spolu s krajanem Marcem Lópezem

NOVAK DJOKOVIČ

Národnost: Srbsko Postavení v žebříčku dvouhry: 2. místo Postavení v žebříčku čtyřhry: 199. místo Historicky nejvyšší postavení v žebříčku čtyřhry: 114. místo (30. listopadu 2009) Letošní bilance ve čtyřhře: 6 vítězství, 2 porážky Celková bilance ve čtyřhře: 27 vítězství, 35 porážek Největší úspěchy ve čtyřhře: Svůj první titul ve čtyhře vyhrál teprve letos v červnu na turnaji v Queensu, kdy se radoval po boku Jonathana Erlicha

„Co bude Nadalovi s Djokovičem chybět ve spolupráci, nahradí talentem a šikovností,“ varuje Dlouhý

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!