Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Dva sochaři se poprali o Wilsonovu sochu

Česko

PRAHA Kvůli soše amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, která se má vrátit před pražské Hlavní nádraží, se včera poprali dva sochaři. Předmětem sporu byl odlitek busty, který je v úschovně Národního muzea. Autor vítězného návrhu Michal Blažek odlitek potřebuje ke zhotovení sochy. Jenže už před časem si ho vypůjčil druhý z aktérů rvačky Oldřich Hejtmánek, který také odlitek udělal a věnoval jej Česku k 90. výročí založení republiky.

Když se včera před nádražím ve Vrchlického sadech s polystyrenovým modelem skulptury hledala optimální výška podstavce, sochař Blažek napadl sochaře Hejtmánka a uhodil ho do hlavy. Tvrdil, že mu Hejtmánek ukradl vítězný model. Poté od nádraží utekl.

Incidentu byli přítomni také Američané, kteří se na přípravu sochy přijeli podívat. Z konfliktu byli rozpačití stejně jako organizátorka akce, která serveru Novinky.cz řekla: „Je mi líto, že se o této soše teď bude mluvit jen ve spojitosti s touto rvačkou. Socha měla být symbolem demokracie.“

Wilsonova socha by ve Vrchlického sadech měla stát zhruba za dva roky. Podle Roberta Doubka, zakladatele neziskové nevládní organizace American Friends of the Czech Republic (AFoCR), která s nápadem sochu znovu instalovat před třemi lety přišla, bude stát kolem jednoho milionu dolarů (asi 18 milionů korun).

Původní Wilsonův pomník byl ve Vrchlického sadech naproti Hlavnímu, tehdy Wilsonovu, nádraží

„Je mi líto, že se o této soše teď bude mluvit jen

ve spojitosti s touto rvačkou. Socha měla být symbolem demokracie.“ vztyčen roku 1928. Roku 1941 ho dala strhnout německá okupační správa. Jeho autorem byl Albín Polášek, rodák z Frenštátu pod Radhoštem, který 30 let vedl Fakultu sochařství na Uměleckém institutu v Chicagu. Budoucí socha je kopií Poláškova díla.

Tři a půl metru vysoká socha stála na podstavci 4,5 metru nad zemí na prostranství před nádražím. To dnes není možné, a proto bude obnovený památník umístěn v centrální části parku před novou odbavovací halou. Kvůli tomu je třeba také výšku podstavce znovu vyzkoušet.

„Určení správné výšky podstavce obnoveného pomníku prezidenta Woodrowa Wilsona v Praze je jedním ze základních předpokladů pro správné vyznění tohoto uměleckého díla,“ sdělil architekt Mikuláš Hulec z kanceláře Hulec& Špicka, která byla pověřena architektonickým řešením pomníku.

Woodrow Wilson zastával úřad prezidenta Spojených států v letech 1913 až 1921. Podle Jany Sehnálkové z katedry amerických studií pražské Fakulty sociálních věd se významně zasadil o poválečnou organizaci Evropy včetně vzniku československého státu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!