Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dvacet let po smrti stále „žije“

Česko

BRNO/IVANČICE V jiných částech republiky je už hlavně aktérem filmů pro pamětníky. Pro Brno a jižní Moravu je ale Vladimír Menšík stále živou osobností. Dostává ulice, školy, už rok má svou „vlastní“ rozhlednu. Právě 29. května 1988 legendární herec v brněnské svatoanenské nemocnici zemřel. „To už je dvacet let?“ ptali se včera hosté brněnské Kavárny Vladimíra Menšíka, kterou provozuje jeho syn Petr.

O výročí vědí i v jeho rodných Ivančicích, kde devět let provozují jeho muzeum. Lidé tam stále chodí za jeho fotografiemi, záznamy z filmů, svatebním oblekem či třeba přemýšlet o tom, proč je na jeho rodném listě jméno Vladislav. „O Ivančicích stále mluvil,“ popsal pravidelný návštěvník Menšíkovy pamětní síně Jaroslav Kovář. Připomíná například Menšíkův svatební oblek, který potom použil ještě herec Lubomír Kostelka a pak ho věnoval právě do muzea.

V Ivančicích nese Menšíkovo jméno škola, ulice, ale také nová rozhledna na vrchu Hlína. V Brně sice několik let pracoval a nedílně patřil i k televiznímu vysílání z Brna, ale ulici tu nemá. Zatím. Jeho jméno figuruje v seznamu databanky nepoužitých názvů, z nichž se vybírají jména pro nové ulice či náměstí v Brně. „Studoval tady na Janáčkově akademii múzických umění, vždycky se k Moravě i Brnu hlásil,“ zdůvodnila předsedkyně městské pracovní komise pro názvosloví města Brna Eva Kubánková. Obyvatelé Brna ale svého „Menšíka“ mají v kavárně na nároží Dominikánského náměstí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...