Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dvacet minut v žumpě. Bez následků

Česko

PRAHA Co se stalo dvouletému dítěti v Královéhradeckém kraji u Hořic zní jako hororový příběh s dobrým koncem. Na začátku letošního května spadlo do žumpy. Až za dvacet minut jej dospělí našli a vytáhli ho se zástavou srdce. Dalších pět minut trvalo čekání na sanitku. A ještě dalších dvacet minut oživování, než se záchranářům podařilo obnovit práci srdce. Dítě tak mělo celkem 45 minut zastavené srdce, o močůvce v plicích nemluvě.

Posádka přivolaného hradeckého vrtulníku záchranné služby jej začala hned po resuscitaci ochlazovat. Už při předání do fakultní nemocnice dosáhli požadovanou teplotu, kterou v nemocnici udržovali 48 hodin. Po měsíci pobytu a intenzivní péče na dětské klinice v Hradci Králové se malý chlapec mohl vrátit domů k matce. Byl úplně v pořádku. Dopadlo by to stejně, kdyby nebyla už na záchrance použita metoda ochlazení?

„Samozřejmě to mohlo ovlivnit výsledek,“ říká Anatolij Truhlář, vedoucí lékař hradecké letecké záchranky. V těchto případech ale podle něj nejde nikdy spekulovat, co by se stalo, kdyby...

Nejde to říci ani v případě 67letého cizince, kterého zachránili ve Středočeském kraji. Podle Romana Škulce ze středočeské záchranky je ale příkladem pacienta, u kterého by se podle zkušeností před ochlazováním předpokládalo, že nezůstane bez následků.

Muž byl v Česku na dovolené. Srdce mu přestalo pracovat v noci. S pomocí telefonní operátorky jej začali resuscitovat nejdřív úplní laici, za 12 minut dorazili záchranáři a po dalších 13 minutách se pacientovi opět srdce rozeběhlo. Příčinou zástavy srdce byl infarkt a tak jej sanitka vezla na specializované pracoviště - do kardiocentra. Během 40minutového převozu jej zchladili na 33,2 stupně Celsia. Po třech týdnech péče propustili muže z nemocnice bez poškození mozku.

Záchranářům se spolu se zaváděním metody ochlazování resuscitovaných pacientů podle Škulce zásadně mění princip jejich práce. „Úkol je nyní nemocného nejen resuscitovat a dopravit živého do nemocnice, ale už v této fázi myslet na jeho osud a kvalitu života po případném propuštění z nemocnice.“

Pro záchranáře to znamená dát pacientovi po obnovení činnosti srdce do žíly studený fyziologický roztok. Vaky se převáží v malé lednici, která se musela vměstnat do často stísněného prostoru sanitky.

Po měsíci intenzivní péče na dětské klinice v Hradci Králové se malý chlapec mohl vrátit domů k matce

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...