Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvě města bojují o evropský titul

Česko

OSTRAVA Kulturní bitva mezi Ostravou a Plzní zuří naplno. Ve hře je zisk titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Za českou republiku mají šanci už jen tato dvě města. V Ostravě včera v rámci studentského majálesu sbírali další náměty na projekty, které by je mohly k ocenění přiblížit.

Na Masarykově náměstí lidé psali vzkazy, myšlenky nebo náměty pro tým projektu. „Studenti s tím návrhem přišli sami, že by chtěli něco udělat pro Ostravu 2015, a my jsme to uvítali. Samozřejmě že se pokusíme na náměty a připomínky reagovat,“ sdělila Michaela Hofmanová z přípravného týmu Ostrava 2015.

Jako součást kandidatury vznikla v Ostravě například Bílá kniha, která přináší další inspiraci. Místní vytvářejí i festival Ostrava Kamera oko, do města se rozšíří také tradiční a úspěšná brněnská akce Měsíc autorského čtení. Seznam souvisejících aktivit čítá desítky položek.

Studenti včera zkoušeli i další nápady. „Musí nás být slyšet, musíme umět překvapit,“ zaznělo v diskusi na náměstí. Někteří připomněli spory o podobu vědecké knihovny, navržené jako „černé kostky uprostřed vody“. Tu krajští radní odvrhli, i když se k ní chtějí vrátit.

Jednou z klíčových investic je nyní pro město projekt sociálně-kulturního klastru Černá louka, kde by na území brownfieldu nedaleko hlavního náměstí a výstaviště měly ve výsledku společně stát budovy koncertního domu a městské galerie, nové školy a další kulturní instituce u revitalizovaných břehů Ostravice s cyklostezkou a promenádami.

Velkou část investic Ostrava uskuteční bez ohledu na výrok komise, která nositele titulu vybírá. V té zasedá sedm odborníků jmenovaných evropskými institucemi a šest zástupců vybraných ministerstvem kultury, například ředitel Národního muzea Michal Lukeš, šéfka Divadelního ústavu Pavla Petrová či historička Eliška Fučíková.

Komise už o kandidatuře jednou rozhodovala: ze tří zájemců vyloučila Hradec Králové a do finále poslala Ostravu a Plzeň. Další pravděpodobný finalista vzdal účast předem -brněnští politici kandidaturu přes protesty zástupců kulturní sféry odmítli dříve, než se o ni vůbec pokusili. Argumentem proti se tam stala nutnost investovat do kultury. „Za to můžeme mít tolik letáků, že o nás bude vědět celá Evropa,“ prohlásil v rozhodující chvíli primátor Roman Onderka (ČSSD). A mezi jeho spolustraníky se nenašel jako v jediné straně ani jeden zastupitel, který by hlasoval pro kandidaturu.

Definitivní volba mezi Plzní a Ostravou je naplánována na 8. září.

***

Kulturní boj Titul peníze nese, ale také vyžaduje Evropské hlavní město kultury je titul, jímž se honosí dvě až tři evropská města ročně. Navázal tak na původní projekt z let 1985 až 1999 Evropské město kultury. Pravidla stanovují, který rok kandidují které státy. Společně s Ostravou nebo Plzní titul v roce 2015 ponese město Mons v Belgii. Letos ho drží Essen (Německo), Pécs (Maďarsko) a Istanbul (Turecko). Získání statusu si žádá investice do kultury, ale města dostávají evropské dotace. V ČR zatím titul držela jen Praha, a to v roce 2000.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....