Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman: Americký velvyslanec Schapiro má dveře na Hrad zavřené

USA

  11:50aktualizováno  15:46
PRAHA - Prezidentovi Miloši Zemanovi se nelíbí, že jej kvůli plánované cestě do Moskvy kritizuje americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro. Do svých plánů si prý hlava státu nenechá žádným velvyslancem mluvit. A Zeman dokonce naznačil, že Schapiro má kvůli ostrému komentáři dveře na Hrad zavřené.

Prezident Miloš Zeman převzal 30. září 2014 v Praze pověřovací listiny od nového amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira (vlevo). foto: ČTK

Za chystanou květnovou cestu do Moskvy u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Evropě schytal před nedávnem prezident kritiku od amerického velvyslance Andrewa Schapira. Podle něj bude poněkud prekérní, když na tribuně Rudého náměstí usedne Miloš Zeman jako jediný reprezentant zemí Evropské unie. 

Zeman by mohl v Moskvě zůstat i se Semelovou, říká Koller

Jenže Zemanovi si taková slova nenechal líbit. „Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ řekl v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz

Vyjádření Hradu

„Je zcela nepřijatelné, aby velvyslanec kterékoli země takto nediplomaticky komentoval rozhodnutí prezidenta suverénního státu, navíc v případě, kdy jde o úctu k padlým osvoboditelům. Platí, že pan prezident se nehodlá s panem velvyslancem setkat,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zároveň důrazně odmítl, že by si měl s velvyslancem něco osobně vyříkávat, zvlášť na Hradě. „Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené,“ pronesl rázně. 

Velvyslanectví USA v Praze sdělilo, že zatím nebude záležitost komentovat. Schapiro přitom ještě na konci března vyjádřil na sociální síti Twitter nadšení, že se v Česku po půl roce působení ve své funkci cítí jako doma. Před šesti měsíci předal na Hradě, kam se po sporu se Zeman zřejmě už nedostane, své pověřovací listiny. 

Slova prezidenta začali v průběhu odpoledne hodnotit někteří politici. „No, to bude panu velvyslanci strašně líto,“ okomentoval stručně na dotaz ČTK Zemanův postoj někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, předseda sněmovního zahraničního výboru a opoziční TOP 09. Podle předsedy poslanců vládního hnutí ANO Jaroslava Faltýnka byla reakce prezidenta „zbytečně vyhrocená“. Souhlasí ale s tím, že není vhodné ze strany velvyslance kritizovat hlavu státu. „Předpokládám, že se celá věc racionálně vysvětlí,“ uvedl Faltýnek.

K sitauci už se prostřednictvím Twitteru vyjádřil i předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Zemanovo rozhodnutí přerušit styky s americkým velvyslancem považuje za „neadekvátní dané situaci“.

 

Schapira na funkci velvyslance v ČR navrhl americký prezident Barack Obama. Právník s českými kořeny patří k uznávaným obhájcům v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Jako právník se zaměřoval na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy.

Práva vystudoval v 80. letech na Harvardově univerzitě, kde byl spolužákem prezidenta Obamy. Tomu Schapiro také vydatně pomáhal s financováním jeho předvolební kampaně, na kterou během let údajně získal až 700 000 dolarů, tedy přes 14 milionů korun.

Kdo je Andrew Schapiro?

 • Vystudoval historii na Yaleově univerzitě (1981 až 1985), filozofii, politiku a ekonomiku na Oxfordské univerzitě (1985 až 1987) a práva na Harvardově univerzitě (1987 až 1990). Ve stejné době studoval práva na Harvardu i americký prezident Barack Obama.

Současná funkce: 

 • velvyslanec USA v ČR (jmenován byl 14. srpna 2014, pověřovací listiny předal 30. září 2014).

Kariéra: 

 • v letech 1992 až 1993 pracoval jako advokátní koncipient u Nejvyššího soudu USA; soudní advokát (1993 až 1998); právník ve firmách Mayer Brown LLP (1998 až 2011) a Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan (2011 až 2014).

Rodina:

 • se svou ženou Tamar Newbergerovou má dvě děti; jeho matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 prchla před nacisty.

Ostatní:

 • Uznávaný obhájce v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Zaměřoval se na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy.
 • Člen největší organizace právníků ve Spojených státech American Bar Association (ABA) a je na seznamu nejlepších amerických právníků (Best Lawyers in America).
 • Proslavil se například úspěšným zastupováním firmy Google a její dceřiné společnosti YouTube ve sporu o autorská práva s firmou Viacom, která Google zažalovala za údajné porušení autorských práv k tisícům obrazových záznamů. Schapiro rovněž zaujal úspěšnou obhajobou burzovního makléře Roberta Scavoneho, obžalovaného z akciového podvodu se škodou ve výši 19 milionů dolarů.
 • Sloužil ve správní radě chicagského fondu zabývajícího se bydlením pro nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, v poradní radě odvolacího soudu v druhém soudním obvodu, ve správní radě židovského výboru pro městské záležitosti a v poradní komoře institutu zabývajícího se činností Nejvyššího soudu USA.
 • Je rodákem z Chicaga ve státě Illinois. Vydatně pomáhal s financováním prezidentských kampaní Obamy, na které během let údajně získal až 700 tisíc dolarů.
 • Před svým nástupem do funkce velvyslance řekl, že chce rozvíjet vzájemnou spolupráci především v oblasti bezpečnosti v rámci NATO a v oblasti hospodářství a obchodu. Rovněž chce propagovat boj proti korupci a zasazovat se za etnickou a náboženskou rovnoprávnost.
 • Do bývalého Československa se Schapiro poprvé podíval jako student v roce 1982. Další návštěvu pak absolvoval o pět let později již se svou matkou, která ze země odešla jako dítě.

Autoři: ,