Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman o 9. květnu: Od Kim Čong-una si stoupnu co nejdál, snad nám dají najíst

Vladimír Putin

  18:14
PRAHA - Miloš Zeman v nedělním Pressklubu Frekvence 1 prohlásil, že na společné fotografii na květnové přehlídce v Moskvě si stoupne co nejdál od Kim Čong-una. Dívat se na ruské tanky na Rudém náměstí mu nevadí, vojáci si prý uznání zaslouží, protože naší zemi přinesli svobodu.

Prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Předpokládám, že tam bude přehlídka, pak family foto, na kterém se budu snažit stát co nejdál od Kim Čong Una, protože jsem prohlásil, že si s ním nepodám ruku, no a potom nám snad i dají najíst,“ popsal Zeman své plány na květnovou moskevskou veselici.

Podle jeho slov mu sledovat přehlídků ruských tanků na Rudém náměstí nevadí. Sovětští vojáci se podle jeho slov obětovali za svobodu naší země a na uznání jejich zásluh není nic špatného.

Zeman vzor 1990: 9. květen je stalinská fikce. O 25 let později jej oslaví s Kimem

Neochotu Angely Merkelové zúčastnit se přehlídky přirovnal k příběhu o chytré horákyni. „Domnívám se, že tam možná jede den poté, aby měla prostor na jednání s ruským prezidentem. Protože vás ujišťuji, že v den přehlídky nikdo z nás s Vladimírem Vladimirovičem Putinem jednat nebude,“ odhadoval kancléřčiny motivy Zeman.

Americká okupace? Psychiatrická diagnóza

Kromě moskevské přehlídky došlo v Pressklubu, který nahradil Hovory z Lán na Radiožurnálu, i na Českou televizi. Zeman zopakoval svou kritiku ohledně cenzurování jeho projevů. „Buď to dělají z blbosti, nebo za něčí peníze,“ ocitoval prezident Jana Wericha.

Průjezd amerického konvoje mu nevadí, překvapily ho ale reakce některých lidí. „Chápu lidi, kteří jsou proti průjezdu. Pouze nechápu lidi, kteří tento průjezd označují za americkou okupaci České republiky. To už je psychiatrická diagnóza,“ vysvětlil prezident.

Neodpustil si ani kritiku hnutí Úsvit přímé demokracie. Podle něj je politické uskupení o osmi členech odsouzeno k neúspěchu, protože mu schází vnitrostranická demokracie.

Na závěr ještě upozornil na riziko spojené s přijímáním syrských uprchlíků. Podle Zemana hrozí, že se sem s nimi mohou dostat džihádisté. Místo toho navrhuje vyslat do zemí postižených válkou naši polní nemocnici. „Pořád je to lepší než mít uprchlíky na svém vlastním území,“ tvrdí Zeman.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat