Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Chválím Zemana

Názory

  13:32
Možná vám přijdou slova hlavy státu na adresu nešťastně unesených a šťastně navrácených žen necitlivá. Možná vám přijde necitlivé, že se s nimi hlava státu odmítá setkat. Autor glosy však soudí jinak. Prezident Miloš Zeman se v celém dlouhém příběhu choval takřka profesionálně: projevil zájem, staral se, neprokecl se. A na závěr se nefotí s půvabnými cestovatelkami, ale říká: oceňuji hrdiny, ne dobrodruhy.

Prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Tato distinkce je obzvláště důležitá. Prezident není fanoušek, je k cestovatelkám zdrženlivý - přesto se v případu nadstandardně angažoval; teoreticky mohl vše nechat jen na ministerstvu zahraničí.

Dokonce ani příliš nemoralizuje, přitom chytráků, kteří sami nikdy neriskovali, nikdy nesedli na kolo či motorku bez přilby, nikdy nebyli v horách se špatným vybavením, nikdy neřídili auto unavení či v kocovině, kteří ani v mládí neudělali žádnou ztřeštěnost, která díky andělům strážným dopadla dobře, máme plné internetové diskuse.

Ne, prezident opakovaně intervenoval u pákistánského prezidenta i velvyslance; navzdory své pověsti nevyzradil nic předčasně; nedopustil se žádných urážlivých soudů či dokonce urážek (a že záminek by bylo dost), na závěr dal jasně najevo, že skutečné ocenění zaslouží ti, kteří oběma ženám ze zajetí pomohli.

Anketa

Měl by prezident Zeman přijmout propuštěné cestovatelky?

Ano, bylo by to vstřícné gesto 182
Ano, ale jejich čin současně odsoudit 40
Ne, zbytečně riskovaly 3721
Ne, měl však použít mírnější slovník 934

Možná je to málo nestydět se za prezidenta, dokonce jeho slova a skutky označit jako rozumné a přiměřené.

Prezident na ně mohl “mlsně koukat”, jak jsme viděli na svatbě Alexandry Noskové a Vratislava Mynáře, mohl předčasně prozradit nějaké detaily o vyjednávání, mohl na ně dělat “aligátora”, mohl se vlivem “virózy” potácet, mohl obě dámy označit nepublikovatelnými výrazy, jaké jsme od něj slyšeli v nedělním rozhlasovém vysílání, dokonce na ně mohl “vtipně” volat Alláhu akbar.

Možná máme příliš posunutá měřítka. Ale za základní a jasný postoj Pomáhat a nechválit, zaslouží prezident ocenění.

Zeman: dívky udělaly hloupost

Miloš Zeman se nesetká s propuštěnými Češkami, které se vrátily do vlasti. Podle něj jednaly neprozřetelně a neprospěly České republice. Naopak se nejspíš v utajení sejde s těmi, kteří k propuštění unesených mladých žen přispěli. Zeman to řekl v neděli v pořadu Pressklub na Frekvenci 1. Uvedl, že o záchraně obou mladých žen věděl už před několika dny.

"To není Zikmund a Hanzelka - tedy slavní cestovatelé, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně, které neprospěly České republice, protože způsobily starosti sobě, své rodině, svým známým a přátelům a konec konců i českému státu," zdůvodnil Zeman, proč se určitě s propuštěnými nesejde. 

Dívkám popřál, aby "už nikdy neopakovaly tu hloupost, které se dopustily" svou cestou do neklidné oblasti. Ostatním cestovatelům doporučil, aby si podobný plán rozmysleli.

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...