30. března 2015 7:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Diskrétní pomoc vlivného emirátu. K osvobození Češek přispěl Katar

Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Humpálová (vlevo) a Antonie Chrástecká na videozáznamu zveřejněném na konci října. | foto: Reprofoto

PRAHA  Turecká humanitární organizace IHH sehrála v záchraně dvou Češek unesených v Pákistánu významnou roli, která však může být trochu jiná, než se dosud předpokládalo. Jak zjistily LN, ve skutečnosti totiž mohl vysvobození – a to v Afghánistánu – diskrétně zařídit vlivný arabský emirát Katar.

Právě se zástupci Kataru byli podle zdrojů LN čeští činitelé řadu měsíců v úzkém kontaktu a na tajné služby a politické konexe malé, ale mocné ropné monarchie sázeli především. Muslimská charita IHH tak byla spíš součástí oficiální verze určené pro širokou veřejnost, a proto také během víkendu o osvobození Antonie Chrástecké a Hany Humpálové informovala sdělovací prostředky.

Politici tvrdí, že Česká republika únoscům nezaplatila žádné výkupné. Na otázku ohledně katarského angažmá mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová odmítla jednoznačně odpovědět. „Nebudeme se k tomu vůbec vyjadřovat,“ řekla Lagronová LN na dotaz, zda může spolupráci s­ Katarem oficiálně popřít nebo potvrdit.

Česká žádost do emirátu

Lidové noviny se pokoušely přísně utajené akce na záchranu obou Češek unesených na západě Pákistánu v březnu 2013 mapovat už od loňska – v zájmu jejich bezpečnosti se ale vedení redakce rozhodlo pozdržet zveřejnění zjištěných informací až do osvobození obou žen. „Dokud nejsou v ­bezpečí, jedná se o lidské životy,“ zněla častá odpověď zasvěcených českých činitelů a také LN k případu takto po celou dobu přistupovaly.

Už loni nicméně LN zachytily první náznaky toho, že cesta ke svobodě unesených žen může vést přes malý stát v Perském zálivu.