Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Dvojče hrobky roste v Brně

Česko

Svět faraonů - Tvůrci originálně ukáží i sarkofágovou „matrjošku“

BRNO Obyvatelé Brna dostanou jako druzí v Evropě příležitost projít se hrobkou slavného Tutanchamona, aniž se vzdálí ze svého města. Na Moravu dorazilo šestnáct kamionů, které přivezly věrnou repliku místa faraonova posledního odpočinku. Přípravy obří výstavy ale potrvají ještě tři týdny.

Hodnota exponátů, které dva roky vytvářeli egyptští řemeslníci, jde do milionů korun. „Egyptské ceny jsou nižší než v Evropě, i tak ale jen výroba stála 1,1 milionu euro,“ řekl LN jeden z tvůrců Rainer Verbizh. K tisícovce věrných kopií částí pohřební komory patří sarkofág, trůn i sama mumie. „Každý předmět posuzovali vědci, pokud nastaly jakékoli pochybnosti, začala výroba znovu,“ dodal. Nechybí plátkové zlato, ale některé předměty jsou vyrobeny z lépe opracovatelných materiálů.

Výstava Tutanchamon, jeho hrob a poklady měla premiéru v Curychu a za půl roku si ji prohlédlo čtvrt milionu lidí. Teď zamířila do Brna, potom ji čeká Mnichov. „Měli jsme výhodu, jednou z podmínek byla totiž dostatečně velká hala. Tu jsme měli připravenou, navíc s dobrou zkušeností z podobných výstav o Titaniku a Leonardovi - jinde ve střední a východní Evropě nebyla,“ připomíná Aleš Hrbek ze společnosti Glanc, která zapůjčení výstavy vyjednala.

Základem brněnské výstavy nebudou originály předmětů spojených s osobou tři tisíce let starého faraona. Ty jsou až do neděle k vidění ve Vídni - ukazují tam například Tutanchamonovy zlaté sandály, které faraon dostal na nohy po své smrti v roce 1323 před naším letopočtem a měl je až do roku 1925, kdy se archeolog Howard Carter po tříletém zkoumání hrobky dostal až k sarkofágu. Objevil ostatky muže, kterému v roce smrti nebylo ani dvacet let, přesto devět let vládl zemi. „Jeho jediným významným činem bylo to, že zemřel a byl pochován,“ pronesl podle svědků kdysi Carter, díky jehož objevu se Tutanchamonova posmrtná maska stala jedním ze symbolů Egypta a jako taková nesmí zemi opustit.

Autoři brněnské výstavy ale připomínají, že v Brně bude maska vidět, byť také jako replika. Chtějí totiž ukázat, jak hrobka vypadala, jak vypadalo například skládání nádob se srdcem a dalšími orgány. „Lidé uvidí i rozložené části sarkofágu, jak do sebe zapadaly trošku jako ruské matrjošky,“ dodal Verbizh.

Tvůrci očekávají i to, že přijedou také lidé, kteří zhlédli vídeňskou výstavu. Tam podle nich uvidí originály předmětů, v Brně pochopí, jak vše fungovalo a jaké byly skutečné rozměry poměrně malé hrobky. Ačkoli výstava začne až 16. října, vzhledem k očekávanému zájmu už začali v síti TicketPro nabízet časové vstupenky.

****

Tutanchamon mezi Moravou a Vídní Brněnská výstava téměř bezprostředně naváže na výstavu Tutanchamon a svět faraonů, která v neděli končí ve Vídni. Ta přibližuje originály předmětů z hrobky včetně faraonových zlatých sandálů. O víkendu je otevřená od 8.30 do 18.30 hodin, lépe je ale si vstup rezervovat na tut.khm.at. Historici se shodují: Příležitost vidět krátce po sobě obě výstavy, brněnskou i vídeňskou, je výjimečná a neopakovatelná.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!