Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Dvojí život osvětimských vrahů

Česko

Plné pohody a veselí jsou soukromé fotografie důstojníka SS, který se v Osvětimi podílel na vyhlazování Židů

Nacistická idyla - Americké Muzeum holokaustu zveřejnilo unikátní fotografie z Osvětimi

WASHINGTON/PRAHA Píše se rok 1944. Ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi nacisté dosud zavraždili stovky tisíc Židů. Za zdmi lágru však důstojníci SS se svými rodinami odpočívají na lovecké chatě, bezstarostně popíjejí, jezdí na výlety, baví se s přáteli a zpívají za doprovodu tahací harmoniky. Elegantní, usměvaví, upravení, v nažehlených uniformách.

Album fotografií, které minulý týden na svých internetových stránkách www.ushmm.org zveřejnilo Muzeum holokaustu ve Washingtonu, nabízí ojedinělý pohled do soukromí příslušníků SS, kteří řídili masové vraždění vězňů v Osvětimi. Snímky ostře kontrastují s dosud známými, plnými utrpení týraných vězňů. Sbírka fotografií pobočníka velitele tábora Karla Höckera připomíná album z dovolené -pózuje tu s rozesmátými dívkami v uniformách SS, se svým psem nebo zapaluje svíčky na vánočním stromku. Na jiných fotografiích se sluní na terase chaty Solahütte, vzdálené od hrůz odehrávajících se v táboře pouhých 30 kilometrů.

„Tyto fotografie živě ilustrují, jak si na jedné straně užívali, zatímco na druhé přihlíželi nepředstavitelnému utrpení jiných lidí,“ říká ředitelka muzea Sara Bloomfieldová. „Nabízejí nám tak důležitý náhled na psychologii těch, kteří páchali genocidu,“ dodává.

Na jedné z fotografií Höcker rozdává borůvky dívkám z SS Helferinnen (pomocných sborů) sedícím na plotě. „V tentýž den do Osvětimi Brzezinky přijel transport se 150 vězni. Z této skupiny bylo při selekci 21 mužů a 12 žen vybráno na práci, všechny ostatní nacisté poslali do plynových komor,“ řekla americkému deníku The New York Times historička Judith Cohenová z Muzea holokaustu.

Doktor smrt v Osvětimi

Snímky z Höckerova alba zachycují období od května do prosince 1944, jen několik měsíců předtím, než byla 27. ledna 1945 Osvětim osvobozena Rudou armádou. Než do tábora dorazila, nacisté vyhnali 58 tisíc vězňů na pochody smrti. Vojáci zde nalezli 7650 vyčerpaných a vyhladovělých vězňů a řadu dokladů o nacistických zločinech.

Na osmi Höckerových snímcích se objevuje i nacistický lékař Josef Mengele, který prováděl své bezohledné pokusy na ženách a dětech. Jsou to vůbec první fotografie, na kterých je Mengele zachycen přímo v Osvětimi.

Album se 116 unikátními fotografiemi do muzea poslal začátkem roku bývalý důstojník americké armády, který si přál zůstat v anonymitě. Podle svých slov snímky objevil v roce 1946 ve frankfurtském bytě, kde tehdy bydlel. Podle deníku The New York Times tento muž v létě v 90 letech zemřel.

Karl Höcker utekl z Osvětimi ještě před příchodem Rudé armády. Západoněmecké úřady jej v 60. letech vypátraly v jeho rodném Engershausenu, kde pracoval jako bankovní úředník. Za válečné zločiny byl odsouzen a strávil 7 let ve vězení. V roce 1970 byl propuštěn a vrátil se na své místo v bance. Zemřel v roce 2000 v 89 letech.

Autor: