Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Dvořáková: Výsledek za to stál

Česko

Úředníci potřebovali najednou titul. Právě tak se vytvořilo korupční prostředí, říká Vladimíra Dvořáková, šéfka akreditační komise.

* LN Ukazuje se, že odebírání titulů je obtížné, a policie nejspíš vyšetřování rychlostudia na plzeňských právech odloží. Nezdá se vám, že takto aféra vyšumí?

Jedna věc je porovnat, jaký byl stav, než jsme přišli, a jaký je stav nyní. My jsme zjistili, že dochází k velmi netrasparentnímu studiu, a podle mě i k vytváření klientelistických sítí. Podařilo se nám přispět k tomu, že škola začala fungovat standardním způsobem. A to považuji za věc nikoliv nevýznamnou. Druhou věcí je odebírání titulů. Od začátku jsme věděli, že je to právně problematické, ale zastávala jsem názor, že by se to mělo zkusit. Tušili jsme, že se někdo možná odvolá k soudu a teprve ten řekne, jestli to vůbec jde. Vycházeli jsme i z toho, že soud třeba odebírání titulů neschválí z formálních důvodů. To ale přece neznamená, že řekne -tito lidé studovali poctivě. Zároveň by se při soudním projednávání veřejnost dozvěděla, jak vše konkrétně probíhalo; jinak se to k ní kvůli zákonu na ochranu osobních údajů dostat nemůže. Rektor si ale nechal udělat další posudek, který konstatoval, co jsme už věděli - odebírání titulů je problematické. To je výsledek, který mě netěší, ale je to rozhodnutí pana rektora.

* LN Postupovala byste v obdobném případě i nyní stejně?

Rozhodně ano. Myslím, že výsledek za to stál.

* LN Jedním ze spouštěčů plzeňské aféry byl nepochybně vysoký počet státních úředníků či policistů, kteří zde studovali, a škola se k nim měla tendenci chovat daleko shovívavěji. Je toto obecný trend, který ovlivňuje úroveň vzdělávání v celém Česku?

Ano, to byl jeden z těch spouštěčů. Policista, který sloužil 20 let, si musel najednou dodělat bakalářský titul a bylo zároveň úplně jedno jaký. Tím se vytvořilo korupční prostředí. Já osobně toto považuji za jednu z klíčových věcí, která snižuje kvalitu vysokého školství u nás, protože vytváří obrovskou poptávku lidí, kteří musí mít rychle bakalářské studium. V Plzni se ukázalo, že studující policisté nikoho neupláceli, vytvořili jim tam ale model, který pro ně byl ideální. Když to přeženu, týden studujete a máte první ročník. Policisté pochopitelně nemají pocit nějakého provinění, fakulta jim toto nabídla a oni tímto způsobem vystudovali. Samozřejmě ale ve chvíli, kdy se začnou klást otazníky, tak oni nemají zájem tyto věci vyšetřovat.

* LN Na kterých dalších školách jste vytváření podobných klientelistických vazeb zaznamenali?

O tak silných vazbách jako v Plzni mluvit nelze, o kvalitu výuky si ale děláme obavy leckde, hlavně v pobočkách škol. Na některých právě probíhá hodnocení akreditační komise. Než ovšem zjistíme, v jaké podobě tam tyto problémy jsou, nemohu o tom konkrétně mluvit.

* LN Jakým způsobem by se měl ten systém podle vás nastavit, aby už k opakování podobných afér nedocházelo?

Opravdu je nesmysl, aby policista s 20 lety praxe musel mít najednou nějaký bakalářský titul. Pokud by jednou za dva roky prošel školením, kde by se dozvěděl třeba o změnách v trestním zákoníku, bylo by to pro něj přínosnější než teď. Důležité je pochopitelně i prostředí na samotných školách, aby se jejich zaměstnanci nebáli upozornit na podobné praktiky. Co se týče státní správy, tak tam by korupční prostředí mohl omezit zákon o státní službě, který by zavedl jasný kariérní řád. Chystaná reforma pana Drábka (Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí - pozn. red.) je problém, který korupční prostředí ještě obrovsky zhorší. Přistupuje totiž ke státní správě manažerským způsobem. Jestliže se nechá šéfům ve státní správě možnost manipulovat obrovským způsobem s příjmy svých podřízených, tak se vytvoří superkorupční prostředí. Povede to k tomu, že šéf začne preferovat lidi, kteří mu nebudou koukat pod prsty a kteří na něm budou naprosto závislí.

***

Neslavné výročí - Plzeňská práva si připomínají rok od vypuknutí aféry, která otřásla fakultou

PLZEŇSKÁ PRÁVA: ROK POTÉ Události okolo plzeňské právnické fakulty odstartovalo zjištění LN, které před rokem upozornily, že proděkan Ivan Tomažič opsal desítky stran své disertační práce. Šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková posléze vyjádřila podezření, že škola udělovala tituly, aby si zavázala vlivné lidi ze státní sféry či bezpečnostních složek. Trestní řízení kvůli plagiátorství však kriminalisté museli nakonec kvůli promlčení odložit, dosud ani nikdo z podezřelých „rychlostudentů“ nepřišel o titul.

Aktéři kauzy Před vypuknutímkauzy působil v roli proděkana právnické fakulty. Jako školitel byl podepsán pod údajně opsanou disertační prací druhého proděkana Ivana Tomažiče. Po plagiátorské aféře rezignoval na veškeré funkce: odešel z fakulty, odvolán byl z postu zástupce ředitele Ústavu státu a práva a stáhl i kandidaturu do vedení Advokátní komory. Věnuje se pouze právnické praxi. Mimo jiné zastupuje stát jako rozhodce v přezkumné arbitráži s firmou Diag Human, kde Česku hrozí, že bude společnosti Čechošvýcara Josefa Šťávy platitmiliardové odškodné.

Milan KINDL

Šéfka akreditační komise ministerstva školství vyjádřila loni v říjnu podezření, že v souvislosti s kauzoumohlo jít o budování mafiánské sítě založené na propojení se státní sférou či bezpečnostními složkami. Kvůli tomu čelila hned několika žalobám a trestním oznámením-mimo jiné od tehdejšího předsedy akademického senátu fakulty Daniela Teleckého. Pochybnosti o výrocích Dvořákové vyjádřili i politici (vystoupil proti ní třeba expremiér Topolánek), nakonec však byla letos v červenci znovupotvrzena v roli šéfky komise.

Vladimíra DVOŘÁKOVÁ

Ivan TOMAŽIČ

Prý opsal desítky stran ve své disertační práci, vzdal se kvůli tomu své funkce proděkana na právech. Odejít ze školy dobrovolně však odmítl, s univerzitou se nyní soudí kvůli výpovědi, kterou dostal.

Jiří POSPÍŠIL

Po skandálu byl pověřen vedením fakulty, akademický senát jej později zvolil děkanem. Pospíšil začal provádět razantní organizační změny, téměř třetina zaměstnanců má fakultu opustit. Po volbách se vrátil na post ministra spravedlnosti.

Luděk HOSMAN

Případ bývalého velitele plzeňských strážníků byl jedním z mála, v němž začalo trestní řízení. Hosman opsal bakalářskou práci od bývalého nadřízeného. Kvůli plagiátorství mu hrozil trest. Jenže kriminalisté kauzu odložili, uplynula tříletá promlčecí lhůta.

Milan ZACHARIÁŠ

Bývalý děkan dostal kvůli plagiátorské kauze z fakulty vyhazov. Soudil se o náhradu. Původně prosakovaly informace o odstupném ve výši až 25 děkanských platů, nakonec Zachariáš kývl na odchod dohodou, za což dostane čtyři platy.

Daniel TELECKÝ

Návrh na odvolání šéfa akademického senátu podali zástupci studentské kurie. Telecký skončil, na fakultě je však papírově dál jako učitel. Škole se nepovedlo dohodnout rozvázání pracovního poměru. Telecký kvůli tomu založil vlastní odbory.

Ivana ŘÁPKOVÁ

Do sítě absolventů s pochybnostmive studiu spadla i chomutovská primátorka. Na případ upozornil šéf správního soudu Josef Baxa, prý nechodila na semináře. Řápková tvrdila, že zkoušku jí dal již zemřelý učitel. Řápková žaluje fakultu. Chce omluvu a milion korun.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...