Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Džbán je zavřený. V sezoně

Česko

Odborníci na cestovní ruch kritizují magistrát. Odbahnění proslulé přehrady se prý dalo udělat i přes zimu

PRAHA Slavná přehrada, která je druhou největší v hlavním městě, se odbahňuje právě v době, kdy je letní turistická sezona v plném proudu. Fikce? Ne, jen další případ magistrátního „Kocourkova“.

„Tyhle excesy bohužel nejsou výjimkou a už to začíná být alarmující. Největší majstrštyk byl, když magistrát naplánoval opravu staroměstského orloje na září a říjen, kdy vrcholí sezona a přes půl světa se sem na něj přijelo podívat. Tomu už se člověk může opravdu jen pousmát,“ řekl včera LN odborník na cestovní ruch Tomio Okamura. Podle něj to vypadá tak, že opravy a rekonstrukce se provádějí v době, kdy se to nejvíce hodí stavebním firmám, a ne uživatelům.

Úředníci města ale žádné pochybení nepřipouštějí, hlavní město teď podle ředitele odboru ochrany prostředí Jana Winklera odbahňuje všechny pražské rybníky, protože byly desítky let zanedbávány. Džbán se navíc vypustil vloni v říjnu a podle Dana Frantíka z magistrátu bahno několik následujících měsíců vysychalo. Odbahnění rybníků a přehrad přes zimu však bývá běžnou praxí právě proto, aby pohodlí turistů nebylo ohroženo.

Restauratéři: Kvůli magistrátu přicházíme o tržby Kroky magistrátu kritizují i lidé, kteří u Džbánu provozují restaurace a kemp. Kvůli uzavření koupaliště totiž přicházejí o velké peníze. „Mělo to být hotové už dávno, snad někdy na jaře. Ubírá nám to minimálně 30 procent tržeb,“ postěžoval si vedoucí restaurace Šárka Zdeněk Černoch. Popisuje také podle něj podivné jednání magistrátu. „Nikdo nám o uzavření přehrady neřekl, nikdo se s námi nebavil. A ty peníze, o které teď kvůli tomu přijdeme, nám samozřejmě nikdo nevrátí,“ vysvětlil Černoch.

Pracovníci z magistrátu navíc nejsou ani schopni přiblížit, kdy bude možné se ve Džbánu znovu vykoupat. Přehradu totiž z velké části musí naplnit dešťová voda, a ne Šárecký a Litovecký potok, jak by si někdo mohl myslet. „Těžko se dá odhadnout, kdy to bude. Předpokládám, že za měsíc,“ řekl Winkler. Připouští ale, že pokud nebude pršet, může se to o dlouhou dobu protáhnout. Odbahnění nádrže Džbán stálo 30 milionů korun a magistrát na něj získal peníze z evropských fondů. Z nádrže se pak odvezlo 60 tisíc kubíků bahna. „ Letos tam bude sice koupání omezené, ale museli jsme to udělat. Vloni v létě touhle dobou už byl Džbán zavřený, protože byl plný sinic,“ dodal Frantík.

Dělníci se na Džbánu budou pohybovat ještě dalších 14 dní. Nádrž už je sice čistá, ale nyní musejí repasovat spodní výpusť v hrázi.

Podle kritiků by magistrát v případě opravy nebo revitalizace turisticky atraktivních míst měl více logicky uvažovat.

„Celkově lze magistrátu vytknout nekoncepčnost. Protože to není dobře promyšlené, tak pak dělá jednu ,botu‘ za druhou,“ myslí si Tomio Okamura.

„Přímo skandální je také to, jak se zachovali k těm provozovatelům restaurací. Solidární by bylo, aby jim teď alespoň snížili nájem, což by jim vykompenzovalo to, že kvůli magistrátu přišli o tržby. Je to běžná praxe a bylo by to fér,“ řekl Okamura.

Džbán je přehradní nádrž v severozápadní části Prahy 6. Dlouhá je bezmála kilometr a po Hostivařské přehradě je to druhé největší přírodní koupaliště hlavního města. Džbán má rozlohu 18 hektarů a maximální hloubku přes sedm metrů. Dokončen byl už v roce 1968 a od té doby je využíván především ke koupání a k rybaření.

***

Odbahnění Džbánu stálo 30 milionů korun a magistrát na něj získal peníze z evropských fondů. Z nádrže se pak odvezlo 60 tisíc kubíků bahna. Dělníci se na Džbánu budou pohybovat ještě 14 dní.

Autor: