Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ECB se pustila do nákupu portugalských dluhopisů

Česko

BRUSEL/LISABON Evropská centrální banka včera kupovala na trhu portugalské státní dluhopisy. Chce tak zmírnit rostoucí tlak trhu na zemi, která je po Řecku a Irsku dalším kandidátem na finanční pomoc od Evropské unie. Agentuře Reuters to sdělili obchodníci s dluhopisy. Výnosy portugalských obligací včera nejprve pokračovaly v růstu na nové rekordy od zavedení eura, odpoledne však z maxim klesly.

V neděli se objevily zprávy, podle nichž Německo, Francie a další země eurozóny už vyvíjejí na Portugalsko tlak, aby si zajistilo finanční pomoc od EU a Mezinárodního měnového fondu. Země doufají, že by se tak zabránilo šíření krize na trhu dluhopisů na sousední mnohem větší Španělsko. V Berlíně a Bruselu to včera popřeli, analytici však už považují záchranu Portugalska vesměs za hotovou věc.

„Kupují v Portugalsku pětileté a desetileté dluhopisy, všechno, co se nabízí k prodeji,“ řekl jeden z obchodníků ke krokům ECB. Výnos portugalského dluhopisu s desetiletou lhůtou splatnosti vzrostl dočasně na rekordních 7,16 procenta, odpoledne se však vrátil k sedmi procentům.

Pomoc až za 100 miliard eur Podle zdrojů by balík pomoci pro Portugalsko mohl činit 50 až 100 miliard eur (až zhruba 2,5 bilionu Kč). To je podobná suma jako pro Irsko, které bylo pod tlakem EU nuceno v listopadu přijmout 85 miliard eur. Portugalsko letos potřebuje získat k financování obsluhy dluhu a nových vládních schodků asi 20 miliard eur.

Zatímco irským problémem byly dopady těžké krize bankovního sektoru na vládní finance, Portugalsko je ohrožováno vysokým rozpočtovým deficitem kvůli slabé ekonomice. Ta během více než deseti let setrvávání v eurozóně postupně ztrácela konkurenceschopnost. Obavy o platební schopnost země nutí věřitele zvyšovat požadavky na úroky z nových dluhopisů, což vede k tomu, že obsluha portugalského dluhu bude zřejmě nakonec neudržitelná.

Záchrana je jen otázkou času „Pokud úrokové výnosy dál porostou, nemá Portugalsko moc šancí uniknout záchrannému balíku,“ řekl Laurence Boone z pařížské pobočky Barclays Capital. „Pro Portugalsko by bylo rozumné požádat o vnější pomoc dříve než později,“ uvedli ekonomové Deutsche Bank Gilles Moec a Marco Stringa.

Klíč k posouzení udržitelnosti portugalské finanční situace nabídne středeční aukce nových víceletých dluhopisů. Ta bude mít dopad na čtvrteční aukce ve Španělsku a Itálii, říkají obchodníci.

***

Portugalsko už pomoc MMF zažilo

Portugalsko se dostalo pod finanční „protektorát“ MMF již v letech 1977 a 1983, což bylo podle pozorovatelů pro čerstvě demokratickou zemi takové trauma, že to v psychice veřejnosti dodnes zanechává značné stopy. Portugalci si stále vzpomínají na tehdejší ztrátu suverenity a tvrdé utahování opasků a portugalská média nyní mluví hlavně o zásahu MMF, nikoli EU.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...