Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ecofin dal zelenou reformě

Česko

Evropská unie chystá změny dohledu nad finančním trhem. Chce tak zabránit opakování současné krize

PRAHA Ministři financí a guvernéři centrálních bank členských zemí Evropské unie se v sobotu dopoledne během neformálního setkání shodli na tom, že na unijní úrovni je potřeba posílit dohled nad finančním trhem. Novou podobu reformovaného dohledu by Ecofin mohl schválit již na svém zasedání na počátku června.

„Shodli jsme se, že je nutné posílit evropské dohledové struktury, ale je před námi ještě velmi náročná diskuse o tom jaká bude jejich konečná podoba,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek, který Ecofinu předsedal.

Ministři a guvernéři při diskusích o nové podobě dohledu vycházeli ze zprávy, kterou připravil tým bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Jacquesa de Larosiera. „Cílem reportu bylo navrhnout změny, které by vedly k větší efektivnosti výkonu dohledu a ke sjednocení pravidel,“ řekl guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma.

Podle De Larosiera by měl být vytvořen nový orgán pro makroekonomickou oblast – tzv. Evropská rada pro systémová rizika. Ta by měla zejména shromažďovat a analyzovat informace z makrofinanční oblasti. Měla by i vydávat riziková varování a doporučení.

Změny však čeká i dohled nad jednotlivými institucemi působícími na finančním trhu. Ten by měly i nadále vykonávat především národní orgány dohledu v oblasti bankovnictví, kapitálového trhu a pojišťovnictví. Nově by však měl být doplněn i Evropským systémem finančního dohledu, tedy jakousi zastřešující institucí.

„Názory, do jaké míry a v jakých oblastech budou mít tyto zastřešující instituce rozhodovací pravomoci, jsou rozdílné,“ řekl Tůma. Česká republika se přiklání spíše k zachování větší nezávislosti národních orgánů. „Celá řada zemí by si přála, aby se posunuly kompetence regulátorů v zemích, kde sídlí matky (mateřské banky), v neprospěch regulátorů, kde sídlí dcery těch bank,“ řekl Kalousek. Vzhledem k tomu, že v Česku jsou prakticky všechny banky dceřinými společnostmi zahraničních firem, považuje Kalousek zachování všech kompetencí ČNB za klíčovou prioritu.

I přes dílčí neshody jsou však všichni účastníci Ecofinu jednotní v tom, že změna je potřeba. „Kdyby tento typ diskusí proběhl před několika lety, mohli jsme se této krizi vyhnout,“ zdůraznil důležitost reformy evropský komisař pro měnové záležitosti Joaquín Almunia.

Konkrétní návrhy na reformu uspořádání evropského finančního dohledu má Evropská komise předložit nejpozději v polovině května. Ecofin by pak měl na svém formálním jednání 9. června přijmout doporučení změn. Návrh nové regulace by pak měla definitivně schválit Evropská rada. Na pátečním Ecofinu se vedla i velmi živá diskuse o zmírnění pravidel pro účetnictví bank, které minulý týden provedli Američané. Nově tak banky budou mít větší volnost při určování hodnot svých aktiv, ale i v hlášení ztrát. To se však nelíbí evropským ministrům financí. Obávají se totiž, že by v důsledku amerického uvolnění pravidel mohly být znevýhodněny evropské banky.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...