Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Efektní, ale Taylora neusvědčila

Česko

Proces s bývalým vůdcem Libérie - V Haagu svědčila Naomi Campbellová, které měl dát diamanty

Britská modelka Naomi Campbellová nepomohla v Haagu usvědčit bývalého liberijského prezidenta, ale aspoň k jeho případu znovu přitáhla pozornost médií.

DEN HAAG / PRAHA Žaloba, která předvolala britskou modelku Naomi Campbellovou k soudu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem, doufala, že bude korunní svědkyní. Nebyla vtažena do konfliktů v Libérii ani v Sieře Leone, ale přitom mohla dosvědčit klíčovou věc, a sice, že Charles Taylor vlastnil nebroušené diamanty, což on sám vehementně popírá.

Právě diamanty totiž měly sehrát klíčovou roli v jeho angažmá v občanské válce v Sieře Leone - tamní těžbu kontrolovali rebelové, kterým Taylor výměnou za drahokamy dodával zbraně.

Campbellová byla nicméně schopna dosvědčit jen to, že v roce 1997, po slavnostní večeři pořádané tehdejším jihoafrickým prezidentem Nelsonem Mandelou, dostala darem „pytlík s nebroušenými kameny“. Od koho byly, ale neví. Faktem je, že se tehdy večeře zúčastnil i Taylor, to však samo o sobě nedokazuje, že kameny modelce poslal právě on.

Campbellová nechtěla svědčit. Ostatně s případem „Řezníka z Monrovie“, jak se Taylorovi přezdívá, ani nemá co do činění. Neznala ho před večeří u Mandely a nebýt diamantů, asi by se o něj nezajímala dodnes. Že jde o diamanty a o dárek od Taylora, na to ji prý přivedli druhý den ráno herečka Mia Farrowová a její tehdejší agentka, s kterými se sešla u snídaně a kterým noční příhodu vyprávěla. Campbellová věnovala ještě týž den kameny na charitu a tím to pro ni skončilo.

Její výpověď má však hned několik trhlin, a proto zřejmě žalobě nepomůže jinak, než že se o celý Taylorův případ začnou znovu zajímat média.

Na váze jejím slovům ubírá například Nadace Nelsona Mandely, které měla Campbellová diamanty věnovat, ale která to v prohlášení pro soud v Haagu popřela s tím, že „přijmout nebroušené drahokamy by bylo protiprávní“.

Campbellová si rovněž protiřečí se svou bývalou agentkou Carole Whiteovou, která vypověděla, že modelka seděla u večeře vedle Taylora a ten že jí přímo tam řekl, že jí pošle diamanty, s čímž prý „nadšeně souhlasila“. Podle Campbellové její bývalá agentka lže - prý proto, aby se jí pomstila, protože se rozešly ve zlém.

Po pravdě, podezřelé je i tvrzení, že si modelka vzala pytlík s kameny, aniž zkoumala, od koho jsou a co jsou vůbec zač (podívala se na ně prý až ráno).

Je velmi pravděpodobné, že Campbellová má strach. Zapletla se s někým, o kom nic nevěděla, a když zjistila, co je zač, chtěla co nejrychleji zapomenout. Včerejší svědectví ale nepomohlo ani jí, ani žalobě.

***

SOUD S ŘEZNÍKEM Z MONROVIE

„Už jsem si šla lehnout, když někdo zaklepal na dveře pokoje a já otevřela. Byli tam dva muži, dali mi malý sáček a řekli: Dárek pro vás," vypověděla včera topmodelka Naomi Campbellová. před haagským tribunálem. Novináři měli možnost sledovat v tiskovém středisku celou výpověď v přímém přenosu.

Žaloba doufala, že bude modelka Naomi Campbellová korunní svědkyní. Mohla totiž dosvědčit klíčovou věc, a sice, že bývalý liberijský prezident Charles Taylor vlastnil nebroušené diamanty, což on sám vehementně popírá. Právě diamanty totiž měly sehrát klíčovou roli v jeho angažmá v občanské válce v Sierra Leone - výměnou Sierra Leone za drahokamy tam měl Taylor dodávat zbraně. Libérie Campbellová byla nicméně schopna dosvědčit jen to, že v roce 1997, po slavnostní večeři pořádané tehdejším jihoafrickým prezidentem Nelsonem Mandelou, dostala darem „pytlík s nebroušenými kameny“. Od koho byly, ale neví. Faktem je, že se tehdy večeře zúčastnil i Taylor, to však samo o sobě nedokazuje, že kameny modelce poslal právě on.

Charles Taylor Bývalému liberijskému prezidentovi se přezdívá „Řezník z Monrovie“. Vystudoval ve USA na Bentley College v Bostonu. Šéfoval Liberijské národní vlastenecké frontě, která v roce 1989 v Libérii začala a vedla občanskou válku. Tehdejší vládce Samuel Doe byl svržen a následující rok zabit. Ve válce zahynulo na 150 tisíc lidí a další milion byl vyhnán ze svých domovů. V roce 1997 vyhrála Taylorova strana volby a on se stal prezidentem. Soud v Haagu viní Taylora z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti.

Autor: