Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Egypt: akcie padají, ropa sílí

Česko

Nepokoje v Egyptě vystrašily investory. Zásadní je zachovat provoz Suezského průplavu

PRAHA Ze stále většího počtu zpráv o houstnoucí atmosféře a rostoucí intenzity demonstrací v egyptských ulicích nejsou nervózní jen diplomaté a vlády. Situace se projevuje také na trzích.

Například index Dow Jones, zahrnující 30 největších amerických společností, v pátek poklesl nejvíce za posledních šest měsíců. Nedaří se ani burzám v Dubaji, Kuvajtu, Kataru nebo Bahrajnu.

Rostoucí cena ropy Největší nebezpečí ale představují nepokoje v Egyptě pro obchod s ropou. Země sice má jen zanedbatelné zásoby této suroviny, slouží ale jako velmi významná transportní země.

Přes Suezský průplav a ropovod spojující Středozemní a Rudé moře proudí téměř tři miliony barelů ropy a osm procent světově obchodovaného zboží denně. Velká část z nich míří do USA a západní Evropy. Pokud by byl průplav uzavřen, musely by tankery objíždět celou Afriku, což by dodávky zpozdilo o zhruba 10 až 18 dní. Česká republika naštěstí téměř žádnou ropu z tohoto regionu neimportuje.

„V roce 2010 byl přes Suezský průplav dovezen jen jeden tanker, tedy 130 tisíc tun,“ uvedla Radomíra Doležalová, mluvčí společnosti MERO, která provozuje ropovody v České republice. To představuje zhruba dvě procenta z celkového objemu dovezené ropy.

Pokud by byl ale průplav uzavřen, dopadla by situace i na Českou republiku. Okamžitě by se totiž zvedly ceny ropy, které jsou už nyní rozkolísané a mají nakročeno k překonání hranice sta dolarů za barel.

Strach o turisty i bavlnu Projevují se i obavy, zda se revoluční nálady a napětí nerozšíří do dalších zemí exportujících ropu.

Analytici z banky J. P. Morgan například spočítali, že dlouhodobé zvýšení ceny ropy o deset procent by zpomalilo růst globální ekonomiky o čtvrt procentního bodu.

Dále nestabilita v zemi ohrožuje i turismus, na kterém je Egypt do značné míry závislý. Představuje totiž 11,3 procenta ročního HDP a přímo či nepřímo zaměstnává 13 procent obyvatel.

Egyptu přestávají věřit také obchodníci s obilím, v pátek klesala na Chicagské burze hodnota tzv. futures, což znamená, že se investoři strachují o solventnost země. Egypt je přitom největším dovozcem této plodiny na světě a lidé demonstrují i kvůli drahým potravinám. Pokud by se rapidně snížila bezpečnost v zemi, lze očekávat i omezení dodávek bavlny, kterou Egypt ve velkém vyváží. Její ceny jsou už nyní na nejvyšších hodnotách za poslední století a půl.

Autor: