Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Egyptská zeď proti pašerákům

Česko

Egypt se chce důkladně separovat od Gazy, kterou ovládají radikálové z hnutí Hamás

KÁHIRA Egypťané staví kolem své hranice s palestinskou Gazou zeď, která má zabránit pašování zboží z Egypta a průniku Palestinců do země. Zjistila to rozhlasová stanice BBC. Nejmenovaní oficiální egyptští činitelé to ovšem popřeli v egyptských novinách. Přesto se objevily další zprávy potvrzující stavbu zdi. Egypt se tak chce důkladně separovat od Gazy, kterou ovládají radikálové z hnutí Hamás. Islamisté z Hamásu například minulý měsíc zakázali ženám jízdu na skútru, pokud je řidičem muž, a také tradiční tance. Hamás je na evropském seznamu teroristických skupin.

Až bude zeď hotová, bude dlouhá 10-11 kilometrů a bude zasahovat do hloubky osmnácti metrů pod zem. Podle anglické stanice BBC Egypťanům pomáhají američtí inženýři, kteří také celou stavbu vyprojektovali. Zeď má být hotová za osmnáct měsíců. Podle BBC bude podzemní část ze superpevné oceli, údajně vyrobené ve Spojených státech, která má být odolná vůči vrtání a výbuchům. Má zabránit kopání tunelů, kterými proudí do pásma Gazy potraviny, ledničky, živé krávy, ale i zbraně a výbušniny. Mezi Gazou a Egyptem jsou jich nyní v provozu zhruba dvě stovky ale kdysi jich byly téměř dva tisíce.

Bariéry, kam se podíváš Také Izrael staví svojí zeď kolem Gazy a Západního břehu Jordánu. Jde o betonový val vysoký až devět metrů (vyšší v případě Gazy, nižší na Západním břehu) se strážními stanovišti. Po plánovaném dokončení v roce 2010 má být sekce kolem Západního břehu dlouhá zhruba 703 kilometrů. Plot kolem Gazy měří asi 60 kilometrů.

Stavba takových zdí je dnes poměrně rozšířená. Například Saúdská Arábie vybudovala zátarasy podél své hranice s Irákem (stálo ji to prý zatím něco přes 3,5 miliardy dolarů), aby zabránila průniku iráckých povstalců do země. Staví také zeď podél saúdsko-jemenské hranice, která má odradit Jemence v pronikání do Saúdské Arábie. Každý rok Saúdové vypovědí ze země desítky tisíc nelegálních pracovníků z Jemenu. Spojené arabské emiráty plánují zase postavit zeď na hranici s Ománem a Thajsko na hranici s Malajsií. V Asii je velkým budovatelem podobných zdí Indie, která je postavila podél části svých hranic s Pákistánem, Bangladéšem a Barmou. Oficiálně kvůli tomu, aby zabránila přílivu teroristů a pašování drahých kamenů. Celkově Indie plánuje stavbu několika tisíc kilometrů pohraničních zdí. Ze členů Evropské unie vybudovalo zeď sloužící jako ochrana před nelegálními přistěhovalci jen Španělsko. Má zabránit Maročanům dostat se do dvou španělských enkláv v Africe - Ceuty a Melilly. Nejznámější ze „separačních“ zdí ale byla bezpochyby Berlínská zeď.

Vykopeme hlubší tunely Palestinci se obávají, že vybudování egyptské zdi kolem Gazy ještě více ochromí tamní hospodářství. Už teď je tu nezaměstnanost okolo 40-50 procent a 80 procent obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ekonomika pásma Gazy je založena hlavně na vývozu květin, citrusů a textilu převážně do Evropské unie. Většina zboží se dováží, tedy pašuje, právě z Egypta. Dělníci pracující v tunelech berou podle údajů agentury Reuters zhruba 26 dolarů denně, tedy podle různých odhadů 1,2-1,5násobek tamního průměrného týdenního platu. Ovšem Egypťané organizující pašování vydělávají minimálně osmnáct tisíc dolarů měsíčně. Takže pašování asi jen tak nepřestane. „Nakonec cokoliv Egypt udělá, Palestinci to překonají. Prostě vykopeme hlubší tunely,“ tvrdil BBC Mohammed Daraa z Gazy.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...