Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Egyptské setkání napříč staletími

Česko

Staroegyptské dobrodružství na téma „Co kdyby“ právě začíná. Jeho hlavními aktéry jsou dvě skutečné historické postavy. Prvním je Imhotep, geniální stavitel nejstarší egyptské pyramidy, tedy stupňovité hrobky faraona Džosera, kterou můžete dodnes obdivovat v Sakkáře. Druhým hrdinou je kněz Iufaa, jehož nedotčenou hrobku objevili čeští egyptologové na dohled od Sakkáry, v Abúsíru. Imhotep vybudoval stupňovitou pyramidu kolem roku 2700 př. n. l., kněz Iufaa byl do své šachtové hrobky uložen kolem roku 500 př. n. l. Dvojici tedy dělí 2200 let a otázka zní: pokud by se tito Egypťané setkali, rozuměli by si? Odpovídá Hana Navrátilová z Českého egyptologického ústavu FF UK v Praze.

Svět těchto historických postav byl velmi podobný, ale zároveň odlišný. Podobně jako kdybychom se zeptali, jestli by si rozuměl Čech z doby založení Univerzity Karlovy s Čechem dnešním. Oba by znali například pojem „univerzita“, ale patrně by si pod ním představovali něco jiného. A to jde o „pouhých“ 600 let, kdežto my uvažujeme o rozdílu 2200 let.

Oba dva viděli podobnou krajinu, ale obsazenou úplně jinými stavbami, oba dávali svým bohům stejná nebo přinejmenším obdobná jména, a přesto některá božstva vnímali trochu odlišně. Oba žili v egyptském státě, ale jejich historická zkušenost by byla jiná.

Egypťan Džoserovy doby mohl být přesvědčený o tom, že Egypt je ideálně uspořádaný svět, nebo, nebylli o tom přesvědčen, alespoň žil v zemi, jejíž oficiální myšlenky a ideologie se takto prezentovaly. Džoserův komplex byl jakýmsi vyjádřením panovníkova postavení a jeho role ve světě. Egypťan Džoserovy doby neměl zkušenost s cizími vpády do země, alespoň ne v té podobě jako v pozdějších dobách, a domníval se, že panovník je garantem jeho světa.

Obě zmiňovaná období jsou propojena více než jen tradicí. Tzv. pozdní doba, v jejímž závěru žil kněz Iufaa, se nesla ve znamení archaismů, nebo chcete-li, určité renesance, která se nejčastěji obracela právě k egyptské Staré říši, tedy vlastně k Džoserově době. V ní hledala inspiraci pro umělecká díla, stejně jako pro celkový myšlenkový svět.

Setkají-li se lidé, kteří jsou od sebe vzdálení 2200 let, budou si vůbec rozumět? Řekne-li jeden „dobrý den“, pochopí to druhý jako pozdrav? Pronese-li jeden, že se klaní bohu Slunce, půjde o stejného boha? Řekne-li se „král“, představí si oba totéž?

Stavitele Džoserovy pyramidy by patrně překvapila proměna krajiny v Iufaaových časech. Během staletí totiž vyrostla spousta obřích staveb, některé už stačily od doby svého vybudování řádně zvětrat a jejich kámen mnohdy odputoval na staveniště dalších hrobek. Imhotep by se patrně divil, jakou inspirací architektury v Egyptě se stalo jeho první kamenné monumentální dílo.

Džoser, jako král, a králové jeho doby vůbec byli skutečně důležitými osobnostmi, pokud máme soudit z dochovaných pramenů. Naproti Iufaaův král by mohl už být Peršan, tedy cizinec, což je poněkud neslučitelné s archaickým obrazem egyptského království.

***

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo. Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč