Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Ekologické škody a tuneláři

Česko

POLITICKÝ DIÁŘ Petra Koláře

Při zjišťování podrobností o tom, kdo si objednal „kauzu Toskánsko“, se poněkud vytrácí podstata celé věci. Co tam politici, lobbisté a šéfové polostátních firem vlastně „piklili“? Dosavadní teorie o tom, že se jednalo o emisní povolenky pro ČEZ, se zdá být velmi hloupá. Novelu zákona o spotřebních daních, která elektrárenským firmám včetně ČEZ ušetří téměř sedmdesát miliard korun, přece poslanci odklepli už před toskánským výletem. Že by pak do Toskánska jeli všichni aktéři za odměnu, se jeví jako příliš přízemní a hloupé, než aby to byla pravda.

Co se tedy mohlo v Toskánsku řešit?

Jednou z nejdůležitějších zakázek, která čeká jakoukoliv příští vládu (premiér Jan Fischer řekl, že jeho kabinet v této věci rozhodovat nebude), je miliardová zakázka na odstraňování ekologických škod. Věc, která se bytostně dotýká jak ČEZ, tak třeba Škody Plzeň, o které se dodnes říká, že v ní má podíl šéf ČEZ Martin Roman.

Pak si stačí znovu sepsat jména lidí, kteří se v Toskánsku „shodou okolností“ potkali. Tedy šéf ODS Mirek Topolánek, jeho přítel a „pan Čistý“ Marek Dalík (haha), dále exministr průmyslu a obchodu Milan Urban z ČSSD, Martin Roman, lobbista ČEZ a poradce ministra průmyslu Vladimír Johanes, ředitel firmy Spolchemie a společnosti Setuza Martin Procházka, bývalý náměstek ministra dopravy Aleše Řebíčka a zaměstnanec favorita tendru Marius Pedersen Jiří Hodač (mimochodem jako o subdodavateli pro vítěze zakázky se mezi politiky hovoří o Řebíčkově firmě Viamont). A to vše se dělo ve vile, jejíž nákup je spojen se jménem banky J&T, dalším účastníkem tendru. Pro koho dům banka kupovala, je pořád tajné, ale opět se mluví o Dalíkovi. Není divu, že úřednický premiér Fischer po nástupu do funkce jasně řekl, že jeho kabinet nechce mít s tendrem nic společného a nechá to na příští politické vládě. Je přitom vcelku jedno, zda volby vyhraje ODS nebo socialisté. Pokud je pravda, co se tvrdí v kuloárech, šéf ČEZ Roman si beztak obě nejsilnější strany platí rovným dílem. Nejznámější český traktorista a shodou okolností i předseda sněmovny Miloslav Vlček představil další ze svých nápadů, které jinak šedivé myši dávají punc geniality. Všech dvě stě poslanců by mělo nosit společný odznak. Prý aby je lidé bez problémů poznali. „Nebude to povinná záležitost, ale poslanci budou díky těmto decentním odznáčkům lépe rozeznatelní,“ řekl MF Dnes Vlček. Podle něj se hodí především těm, kteří nemají natolik známý obličej, aby je lidé správně zařadili. „Má v průměru něco přes dva centimetry, je decentní, je na něm zobrazena střecha sněmovny,“ dodal Vlček. Co dodat? Je sice pravda, že některé „krysičky“ ještě šedivější, než je Vlček, nepoznají ani ostřílení parlamentní zpravodajové. Na druhé straně je nošení odznaku poměrně nebezpečnou záležitostí. Někteří Češi by totiž při pohledu na klopu saka s odznáčkem mohli sáhnout k hrubému násilí.

Na tomto místě minulý týden stálo, že když si do vyhledávače nových webových stránek ČSSD zadáte slovo totalita, objeví se vám jediný odkaz: dlouhodobý program ČSSD. V Lidovém domě ovšem také nezaháleli. Pokud si najedete na webové stránky občanských demokratů a do vyhledávače zadáte slovo tunelář, vyskočí na vás odkaz Naši lidé - ODS.

O autorovi| Petr Kolář, e-mail: petr.kolar@lidovky.cz